Yüz Maskeleri Rehberi Gerçekten işe yarıyorlar mı?

Şuan en çok çeşidi üretilen cilt bakım ürünleri herhalde yüz maskeleridir soyulan, hidrojel, kağıt bir sürü yeni duyduğumuz çeşitler, ama hepimizin kafasındaki soru  bu maskeler gerçekten verdiğim parayı hakediyor mu yoksa paramı çöpe mi atıyorum. Bu yazıda birçok farklı çeşit maskeden ihtiyacınıza uygun maskeleri bulmanızı kolaylaştıran bilgilerden söz etmek istiyorum. Umarım faydalı bir yazı olur 🙂

Maskeler nedir ?

Maske kullanımı aslında çok eskilere dayanan bir alışkanlıktır eski mısırlılarda ilk olarak bildiğimiz yeşil kilin kullanımıyla başlandığı düşünülüyor. Aslında düzenli ve size yeten bir cilt bakım rutininiz varsa maskeler zorunlu bir adım değil. Mesela benim youtubeda severek takip ettiğim kore cilt bakımı ile ilgilenen ve kendine ait cilt bakım markası olan youtuber Liah yoo, cilt bakım rutinini gayet yeterli bulduğu için maske çok nadir kullandığını hatta kağıt maske nerdeyse hiç kullanmadığını söylemişti. Maskeler cildin ihtiyacı olduğu zamanlar kullanılan ekstra bir destek adımıdır. Nemlendirme, detoks, canlandırma, gözenekleri arındırma, anti-aging ve aydınlatma gibi birçok amaca uygun farklı türde maske vardır.

Her ne olursa olsun hangi kozmetik ürününü alırsanız alın, o ürünün %80 ninden  fazlasını içerik listesinin ilk 5 maddesi oluşturmaktadır. Cildin bu içeriklerin çok az miktarını emebildiğini düşünürsek içerik listesine bakmak maske alırken de bakmamız gereken en önemli noktalardandır. Aşağıda ayrıntılı olarak içerikler de dahil olmak üzere dikkat etmeniz gereken tüm hususlardan bahsedeceğim.

Kağıt Maskeler(Sheet Masks)

Bu maskelerdeki, kağıt ya da bazen kumaşa benzeyen tabaka cilde nemi hapsetmek amaçlı olarak fiziksel bir bariyer görevi görmektedirler. İçlerindeki sıvı formül de seruma benzer, genelde içerik listesinin ilk sıralarında su(aqua), butylene glycol ve gliserin yer alır.  Butylene glycol cildin ürünleri daha iyi emmesine yardımcı olur, gliserin ise bitkisel yağlardan ya da kimyasal yollarla üretilen cildi nemlendirmeye yarayan bir içeriktir. Bu 3 içerik dışındaki dışındaki diğer içeriklere bakıp parasına değecek bir ürün mü diye karar verebilirsiniz. Mesela aydınlatıcı etki için niasinamid ve c vitamini, kimyasal eksfoliasyon için laktik asit, glikolik asit, sitrik asit ve mandelik asit, anti aging için antioksidanlar, retinol, vitamin A ve vitamin E gibi aktifleri içerik listesinde en azından ilk 7-8 de bulundurmaları istediğimize kavuşmamız için şarttır, yoksa sadece cildimize gliserinden dolayı biraz nem vermiş olurum;)

Peki kağıt maskeleri nasıl uygulamalıyız? Cildinizi temizledikten ve tonikledikten sonra nemlendiricinizden önce uygulayabilirsiniz. Maskeden önce esans veya serum da uygulayabilirsiniz fakat kağıt maskenizde bunlar olduğu için gerek yok. Maskenizi kullanmadan önce kullanma talimatını okumanızı tavsiye ederim, orda yazan süreden fazla cildinizde beklettiğinizde kağıt maskeler cildinizi nemlendirmek yerine kurutacaktır, bu bilgiyi bilmeden önce ne yazık ki ben de uzun süre cildinde maskeyi bekletenlerdendim :). Sonuç olarak çok gerekli mi derseniz bence elinizde memnun kaldığınız serumunuzu ya da esansınızı bir pamuğa dökerek kendi kağıt maskenizi yapabilirsiniz.

Uyku maskeleri (Sleeping Masks)

Gelelim kuru ciltli biri olarak her gece kullansam doymayacağım maske çeşidine, bu maskelerin en önemli amacı nemlendirme ve besleme (nourishing anlamında). Cildimiz  en çok derin uykudayken çalışır ve kendini tedavi eder, hücre yenilenmesi de en çok bu zamanda olur. Ama bu yenilenme zaman aralığı olarak sadece akşam 10 dan gece 2 e kadar sürer. Bu saatleri uyuyarak geçirmek cildiniz için çok faydalıdır. Bu önemli saatlerde cildinize uyku maskesi yapmanızda cildinizi daha da olumlu yönde etkileyecektir. Uyku maskelerini, cilt bakımınızı tamamladıktan sonra nemlendiricinizin yerine kullanmalısınız, bu maskeler genelde cilde uygulandıktan birkaç dakika sonra emilecek şekilde üretilmişlerdir ( yastığınıza bulaşmaması için). Cilt bakım rutininizde uyguladığınız ürünleri cildinize hapseder ve genelde bu maskeler de cildi besleyen nemlendiren çok güzel içeriklerle doludur.

CosrxRiceOvernightMaskCosrx markasının pirinç ve bal maskeleri tüm cilt tiplerine uygun biraz akışkan yapılı hemen emilen maskelerdir, Origins Drink up Intensive Overnight Mask maskesi de favorilerimden biri. Kore cilt bakımında en meşhurlardan biri Laneige water sleeping mask bu markanın dudak ve göz maskelerini de denedim, genelde ürünleri jelimsi ve hafif ama cilde verdikleri nem inanılmaz. Cildinize ne kadar çok nem verirseniz cildiniz sabahları o kadar dolgun ve canlı uyanacaktır. Dolgun ve neme doymuş cilt kırışıklıklara daha az meyilli bir cilttir, kırışıklara karşı uyku maskeleri gerçekten çok faydalıdır. Kesinlikle yağlı ciltli de olsanız da kendinize uygun bir uyku maskesi bulup haftada 1-2 uygulamanızı tavsiye ederim.

Soyulan Maskeler (Peel-off Masks)

Son zamanlarda Glamglow markasıyla daha da ilgi uyandıran diğer maskelere göre çok daha eğlendirici olan soyulan maskelere geldik. Bu maskelerde aldatıcı olan şey yüzden bir şey soyup üstündeki kiri pisliği anında görünce insan cildinin çok iyi temizlendiğine kısa sürede tatmin oluyor. Fakat çok köpüren temizleyicilerin çok iyi temizlediği anlamına gelmediği gibi bu maskelerde cildi derinlemesine temizleyemiyor. Bu ürünler bir çeşit fiziksel peeling gibi cildin üzerindeki ölü deriyi ve gözeneklerin en üst tabakasında sebumu da ciltten yüzeysel olarak temizliyor, cildiniz kısa süreli de olsa daha aydınlık gözükmektedir. Genelde ilk 5 içerikleri soyulabilen kıvamı verebilmek için olan cildimize hiç yararı olmayan maddelerdir. içerik listesinde bunlardan sonra gelen karbon, çay ağacı yağı gibi maddeler de cildin çok derinlerine etki edemiyor. Bu yüzden kil maskeleriyle karşılaştırırsak gereksiz bir maske çeşididir. Kesinlikle boş yere para vermeyin.

Kil Maskesi (Clay Mask)

Yağlı ve akneye meyilli ciltlere en uygun maskeler bu tür detoks etkili cildin altındaki sebumu mıknatıs gibi yüzeye çeken kil maskeleridir. Cilde anında detoks etkisi yaparlar, gözenekleri derinlemesine temizledikleri için gözenek görünümünü azaltır. Kil maskeleri uyguladıktan sonra cildinizde ertesi günü sivilceler çıkarsa bu aslında iyiye işarettir gözenekleriniz açıldığından cildiniz alt tabakadaki sebumu dışarı atmaktadır.    Kilin içerdiği minerallere göre çok farklı çeşitleri vardır, mesela bentonit kil en güçlü killerden biridir, beyaz kil mesela daha hassas ve kuru ciltlere uygundur. Bizim aldığımız kozmetik ürünler de genelde karışım olarak bulunmaktalardır.

glamglowsupermudclearingtreatmentmask

Akneye meyilli yağlı ciltler için en bilinen ve etkili kil maskesi Aztec Secret Indian Healing Clay Bentonit Kili Maskesi. Bu maskeyi elma sirkesi ile yapınca cildinizdeki etkiye şaşıracaksınız, böyle yüzünüzdeki kan dolaşımınız biranda artıyor, ciltteki tüm kiri yağı resmen vakum gibi çekiyor.İnanılmaz etkili bir maske hassas ciltlerin 5 dakika, normal ciltler ise en fazla 15-20 dakika sonra maskenin yıkanması öneriliyor ayrıca bu kil ile birlikte metal kaşık kullanılınca bu kil faydalı etkilerini yitiriyor. Kil maskelerini önerilen süreden uzun bırakılmaması da çok önemli cildin gerekli yağlarınI da kaybetmesine neden olduğundan cilt bariyeriniz zarar görebilir. Bu maskenin biraz daha az kuvvetlisi The Body Shop Himalayan Charcoal maskesi var, bu maskenin yüze uygulaması içindeki bitki yaprakları ya da parçalarından dolayı zor oluyor ve kururken de sabit bir yerde durman gerekiyor, hareket ederken sanki bitki parçaları yere düşecekmiş gibi geliyor. Ben bir kavanoz bitirdim ama uygulaması daha kolay bir maskeyi tercih ederim.Glamglow Supermud Clearing Treatment mask, the body shop markasının maskesinden bence daha güçlü ve uygulaması benim sevdiğim şekilde pürüzsüz ve hemen kuruyor ve içerisinde yüksek oranlarda Aha ve Bha asitleri olduğundan bu üründen inanılmaz memnunum, tek kullanımda bile burnumun üstündeki siyah noktalarda gözle görünür bir şekilde azalma oldu, fiyatı çok yüksek olması yüzünden sürekli almayacağım ama sephoralarda seyahat boylara denk gelirsem sadece siyah noktalarımın olduğu yerlere uygulamak için alırım. Cildiniz çok hassas ve kuru ise Origins Retexturizing Mask with Rose clay ürününü kullanabilirsiniz, diğer kil maskeleri kadar cildi kurutmayan sürümü kolay, aşırı kuvvetli olmasa da cildi güzel bir şekilde arındıran bir maskedir. Kil maskesini kullanarak hızlı bir şekilde siyah noktalarınızdan nasıl kurtulabileceğinizi  Siyah Noktalara ve Gözeneklere Çözüm (Fiddy’s Method) yazımdan öğrenebilirsiniz.

Yıkanabilir Maskeler (Wash-off Masks)

Son bahsedeceğim maske kategorisi de kil maskesi gibi sürüldükten sonra kurumayan belli bir süre sonra yıkanan maskelerdir. Bunlardan çok farklı çeşitlerde ihtiyacınıza uygun her türlü etkiye sahip bulabilirsiniz benim favori maskelerim I´m from markasının Honey ve Ginseng  maskeleri.

I’m from Marka İnceleme yazımda bu ürünlerden detaylı olarak bahsettim.

 

Blogumu biraz beğendiyseniz beni instagramdan da takip edebilirsiniz:    _my_natural_selection

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.