Gece cilt bakımı rutinim (Gözenekleri küçülten serum)

Dolar kurundan dolayı gece cilt bakımı rutinimi paylaşmaktan çekiniyordum. Kısmen kurlar normale döndüğüne göre şimdi paylaşabilirim. Öncelikle cilt bakımı rutini kişiye özeldir. Cildinizi tanıdıkça en uygun ürünleri bulup düzenli ve etkili bir rutini rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Tabi cildinizin zaman zaman farklı ihtiyaçları olabiliyor, ya da sizin takıntılı olduğunuz problemler değişebiliyor, bunlar doğrultusunda farklı ürün arayışınız daha mükemmel bir cilt isteğiniz hep devam ediyor. Mesela bir zamanlar cildim ile ilgi en büyük problemim nemsiz ve akneli olmasıydı, bu problemimi kontrol altına almayı başardım, daha sonra siyah noktalar, beyaz noktalar derken sürekli çözülmesi gereken bir sorun oldu. Şimdi paylaşacağım rutinimin amacı cildimin olduğu durumu koruyarak, gözeneklerimi ve renk eşitsizliğimin l azaltmak, tabi sıcak havaların sebep olduğu aşırı yağlanmayı da kontrol altına almak. Çok fazla uzatmadan gece cilt bakım rutinimi anlatmaya başlıyorum.

1. Makyaj Temizleme (Çift fazlı Temizleme)

Bu blogda baştan beri tavsiye ettiğim vazgeçilmez ürünüm tabii ki Heimish All Clean Balm ile makyajımı temizliyorum. Ardından Cosrx Low ph good morning gel cleanser ya da Cosrx salicylic daily gentle cleanser dönüşümlü kullanıyorum. Salisilik asitli olanı cildimin daha yağlı ve akneli olduğu dönemlerde tercih ediyorum.

2. Tonik – Esans

Bu aşamada cildimde herhangi bir makyaj kalıntısı kalmış mı diye pamuğa La roche micellar water ultra reactive skin ürününü döküp cildimi hafifçe siliyorum. Daha sonra cildime nemini sağlamak için Missha time revolution first treatment esansını elime döküp cildime tampon hareketlerle yediriyorum.(Direkt esansla da silebilirdim ama missha çabuk bitmesin diye böyle uyguluyorum :)) Bu ürün içeriğindeki fermente mayalarla cildin yapısını onarıp, güçlendiriyor. Cildinize nem ve canlılık verdiği için gün içinde cildimi tazelemek konusunda çok faydalı bir ürün, ayrıca bu ürünün sprey versiyonu da çıkmış, yazın buzdolabında saklanıp ferahlamak amacıyla sıkılacak güzel bir ürün olmalı , kesinlikle yakın zamanda alacağım.

3. Serum

20180817_2143522441477941971313591.jpg
The Ordinary Niacinamide %10 + Zinc %1

Cilt rutinimin asıl başrol oyuncusuna gelelim. 2-3 haftadan beri kullanmaya başladığım The Ordinary Niacinamide %10 + Zinc %1 serumunu gözeneklerimi azaltması ve renk eşitsizliğini dengelemesi için satın aldım. Bu ürünü kullanırken daha etkili olması için The Ordinary Magnesium Ascorbyl Phosphate %10 c vitamini kremini gündüz rutinime nemlendirici olarak ekledim. Niacinamide ve c vitamini ürünlerinin birlikte uygulanması birbirleri ile reaksiyona girdikleri için sakıncalıdır, aynı zamanda ikisi de cildi aydınlatmakta birlikte çok daha etkili. Bu yüzden arada 20-30 dakika bekleyerek ya da sabah ve akşam rutininize ayrı ayrı ekleyebilirsiniz. The Ordinary Niacinamide %10 + Zinc %1 serumunun etkisine gelirsek renk eşitsizliklerim için gözle görülür bir fayda hissetmedim belki daha uzun zaman dilimine ihtiyacım olabilir yüzümde aydınlık bir his yarattı. Ama gözeneklerdeki iyileşmeyi ilk haftada görüyorsunuz. Bu tamamen kapanmış gözenek gibi değil tabii ki büyük gözeneklerim belirgin hala, fakat sanki cildimde bir blurluk var sanki gözeneklerim eskisi gibi göze batmıyor. Bence gözeneklerde istediğim etkiyi yarattı, gözeneklerim normal boyutlara geldi. Ayrıca ürün sebum üretimini de dengelediği için yazın kullanılmasi güzel bir ürün. Şişeyi tamamen bitirdikten sonra bir inceleme yazısı yazabilirim.

4. Göz ve Dudak bakımı

20180817_2140288943472682709070525.jpg
Laneige eye sleeping mask

Şimdi bu aşamayı makyajınızı temizledikten sonra istediğiniz adımdan sonra yapabilirsiniz, fakat size tecrübelerime dayanarak vereceğim tavsiye eğer asitli ya da ağır ürünler kullanacaksanız, bu hassas bölgelerinize daha öncesinde özel nemlendiricilerini sürün ki bu bölgeler korunsun ve tahriş olmasın. Mesela hidroksi asitler kullanırken dudağıma en son nemlendirince çoktan tahriş olmuş oluyor kenarları ertesi günü kuruyordu ya da yüzüme yağ uygulayacaksam göz etrafı kremini önce sürüyorum çünkü göz altıma yüz ürünleri çok yağlı geliyor ve milia çıkarabiliyor. Kullandığım ürünlerin ikisi de laneige markasından ikisinden de memnunum. Laneige eye sleeping mask göz altımda öyle mucizeler yaratmıyor, miliaya sebep olmadan nemlendiriyor, ayrıca yeni oluşan küçük kırışıklara da iyi geliyor. Porselen yuvarlak top gibi uçlu değişik bir aplikatörü var, göz altına masaj yaparak uygulayabiliyorsunuz, ya da benim çoğu zaman yaptığım gibi sadece kapatıcı gibi sürebilirsiniz.

Laneige lip sleeping mask bu ürünü alın ve gereksiz tüm diğer lip balmlar ile vedalaşın. Akşam sürüp sabah kalktığınızda dudağınıza tüm gün gerekli olan nem sağlanmış oluyor, gündüz yanınızda lip balm taşımanıza gerek kalmıyor. Çok yoğun bir ürün kurumuş dudaklara şiddetle tavsiye ediyorum.

5.Nemlendirici

Nemlendirici olarak iki ayrı ürün kullanıyorum. Biri The Ordinary roseship seed oil, kuşburnu yağı yağlı ciltler için önerilen ve cilt lekeleri için çok iyi olduğu bilinen hafif gözenek tıkamayan yağlardandır. Ben bu yağı uyguluyorum, biraz zaman geçtikten sonra cildimde emilmeyen kısım kalmışsa rahatsız olduysam, elime ince bir peçete ya da yağ emici kağıtlar ile T bölgeme hafifçe bastırıp çekerek alıyorum. Yağ kullanmayı sevmeyenler çok oluyor özellikle yazın bu şekilde rahatsız olmadan uygulayabilirsiniz. Şuanda uygularken küçük bir damla almaya çalışıyorum, böylelikle hepsi emilmiş oluyor. Ama diğer yağlara göre çok daha hızlı emiliyor, ben de yağlar konusunda kendimi alıştırma döneminde bu şekilde yöntemlere girişiyorum, fakat cildinde bitkisel yağları kullanan çok memnun olan insanlar var. Eğer yağlarla uğraşmak istemiyorsam ya da seyahatteysem daha pratik kullanacağım krem kıvamındaki nemlendiricileri kullanıyorum. Origins High Potency Night A Mins Cream ini kullanıyorum, çok hafif içerik olarak gayet güzel tek sıkıntısı esansiyel yağları olabilir, benim gibi deneme boyunu alarak başlayabilirsiniz. Ben de kötü hiçbir etki yapmadı, tam boyunu kesinlikle alacağım. Ayrıca rutinimde tek güzel kokulu olan ürün olduğu için biraz duygusal bağım olmadı değil. Canlandırıcı ve yenileyici bir etkiye sahip, sabahleyin güzel dinlenmiş bir cilt ile uyanıyorsunuz.

Benim gece cilt bakım rutinim bu aralar bu şekildedir. Bana önerebileceğiniz ürünler var mı? Sizin gece cilt bakımı rutininiz nasıl?

Author: My Natural Selection

Cilt bakımı üzerine birçok şeyi bloğumda bulabilirsiniz. Kozmetik ürün satın alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor, hangi içerik ne işe yarıyor, nasıl kullanılmalı, cilt bakım rutini nasıl oluşturulmalı hangi adımlar mutlaka olmalıdır, cilt tipinize göre rutininize neler ekleyebilirsiniz. Bunlarla ilgili yazılar paylaşıyorum. Bloğuma geldiğiniz için çok teşekkür ederim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.