Akneli ve Yağlı Ciltler için Nemlendirici Seçimi

Akneli ve yağlı ciltler için doğru nemlendiriciyi bulmak en büyük problemlerden biri, hele bir de yazın çoğumuzun cildi yağdan parlarken oldukça zorlaşan bir sorundur. Bana yağlı ciltli okurlarım ve arkadaşlarım sık sık yağlı ciltler için güzel bir nemlendirici önermemi istiyor. Ben bu yazımda nemlendirici seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatacağım ve böylelikle kendinize uygun nemlendiriciyi rahatlıkla seçebileceksiniz.

Hadi başlayalım…

Akneye meyilli ciltler çoğunlukla cilt bariyeri hasar görmüş ciltlerdir. Cilt bariyeri cildinizi dış etmenlerden koruyan, sivilceleri onaran ve iyileştiren bir yapıdır. Cilt bariyeriniz inceldikçe, sebum üretimi artar ve cildiniz kolayca su kaybeder. Bu yüzden hem yağlı hem de suyunu kaybetmiş dehidre bir cilde sahip oluruz.

İngilizceden dilimize gelen hydration ve moisturization kavramları birbirinden farklı kavramlardır, fakat biz ikisini de nemlendirici olarak çevirdiğimiz için birbirine çok karıştırırız. Hidrasyon ( hydration) cilde kaybettiği suyu kazandırmak için kullanılır, su cilt için çok önemli bir ihtiyaçtır. Bunu tonik, esans ve serumlarla yapabiliriz. Cildinize yeterli suyu hapsedersek, su kaybı olasılığı çok daha azalır ve cilt bariyeriniz güçlü kalır. Yeterli suyu cilde sağladık ama su kaybını nasıl önleyeceğiz derseniz işte bu sorunun cevabı nemlendiricilerdir. Nemlendiriciler sayesinde cildinizdeki suyun cildinizden uçup gitmesini önlemiş oluruz. Bu yüzden nemlendiriciler cildinize doymuş sağlıklı görününtü verir. Ayrıca cilt bakım rutininizi nemlendiriciyle bitirmek bütün önceki ürünlerin de cilde hapsolmasını sağlar.

Nemlendirici ne işe yarar öğrendikten sonra şimdi alırken nelere dikkat etmeliyiz buna geçelim.

1. Nemlendiriciler ciltteki suyu ve cildinize uyguladığınız ürünleri hapsetmek için örtücü sızdırmaz içeriklerden oluşturulur, bu tür bazı içerikler gözenek tıkayabilecekleri için sivilceye neden olmaktadırlar. Mesela mineral yağ ve petrolatum gibi kuru ciltlerde iyi örtücü içerikler iken, yağlı ciltler de akneye neden olabilir. Şaşıracaksınız ben de ilk duyduğumda baya şaşırmıştım fakat dimethicone(silikon) yağlı ciltler için çok iyi bir nemlendirici içeriğidir. Silikon olduğu için çoğumuzun çekindiği bir madde fakat nemlendiricilerin içeriğinde hafif yapılı olması, yağlı his bırakmaması, hipoalerjenik  ve komodojenik olmamasından dolayı akneli, hassas ve yağlı ciltler için nemlendiricilerde kullanılan en temel içeriklerdendir. Cildin üzerini film gibi örterek nemi çok iyi hapseder. Düşünülenin aksine gözenek tıkamaz tam tersi gözeneklerin içinin dolmasını engeller. (silikon içeren şampuanlarla ilgili aynı etki olur mu bilmiyorum)

2. Nemlendirici almadan önce ürünü deneme şansınız varsa, cildinizde herhangi bölgesine sürüp yarım saat geçirdikten sonra cildinizi tekrar kontrol edin. Cildiniz iyi nemlenmiş mi? Yoksa hala kuru mu? Cildiniz ürünü emmiş mi yoksa hala ürün yağlı yağlı durmakta mı? Çok silikonumsu bir dokusu var? Bu tür kriterlere dikkat ederek hangi nemlendirici en rahat hissi verip aynı zamanda cildinizi nemlendirmiş ise o nemlendiriciyi satın alın.

3. Taşıyıcı yağlar konusunu daha önce yazdığım Yağlı Ciltler İçin Hayat Kurtaran Öneriler postumda ayrıntılı olarak bahsetmiştim. Yağlı ciltler için en uygun taşıyıcı yağlar linoleik asit oranı yüksek olanlardır. Yağlar konusu biraz riskli bir konu size uygun olduğunu bildiğiniz yağları rahatlıkla kullanabilirsiniz, fakat akneye meyilli ciltlerde sivilceye neden olabileceği için biraz temkinli davranıp, içeriğinde cildinizde nasıl etki oluşturacağından emin olmadığınız yağlar bulunan nemlendiricilerden uzak durursanız sivilce olasılığınız azalır. (Bitkisel yağların mucizevi faydaları var, cildinize her zaman hassas davranın onu dinleyerek yağlara alıştırırsanız beklenmedik sivilceleri de engellemiş olursunuz :))

4. Parfüm ve esansiyel yağlar içeren nemlendiriciler, hassas ciltlerde alerjiğe neden olabilecek içerikler olduğu için bunlardan da uzak durun. Ayrıca komodojenik içerikler ve alerjik içerikletin olmaması da önemlidir. ( komodojenik ürünler için detaylı bilgi)

akneliciltlericinnemlendirici2

Yukarda saydığım 4 faktör, mutlaka dikkat edilmesi gereken konulardır. Ayrıca bol bol su içmeyi unutmayın. Şimdi ekstra olarak bazı güzel içerik tavsiyelerinde bulunacağım, bunlardan bazılarından da olursa ultra güzel bir nemlendiriciniz olmuş olacak.

 1. Antioksidanlar ( Yeşil çay, e vitamini, salatalık vs. )
 2. Cilt onarıcı ve yenileyiciler ( centella asiatica, propolis, madecassol, aloe vera vsn)
 3. Doğal Nemlendirici Faktörler ( Natural Moisturizing Factors)
 4. Linoleik asit
 5. Hiyaluronik asit

Akneye meyilli yağlı ciltlerin nemlendirici alırken nelere dikkat etmesi gerektiği ile ilgili yazımı burda bitiriyorum.

Ürün önerilerim:

Cosrx Advanced Snail 92 All in one Cream

Cosrx oil-free ultra Moisturizing Lotion

Cosrx Aloe Vera oil-free Moisture Cream

The Ordinary Natural Moisturizing Factor + HA

La roche posay Toleriane Sensitive Prebiyotik Nemlendirici

( Türkiyede bulunan la roche, avene, ceraVe, clinique gibi markaların da güzel nemlendiricileri var yazımdaki püf noktalara dikkat ederek istediğiniz markadan bulabilirsiniz)

Blogumu biraz beğendiyseniz beni instagramdan da takip edebilirsiniz:    _my_natural_selection

Advertisements

Comments

4 comments on “Akneli ve Yağlı Ciltler için Nemlendirici Seçimi”
 1. esma says:

  merhaba, yazıların çok bilgilendirici teşekkürler 🙂 sebamed markasının ürünlerini kullanmıyor musun ya da hakkında bir şey duydun mu?

  Like

 2. Merhaba, sebamed markası da iyi bir marka, içerikleri de kötü sayılmaz. Sebamedin vücut için olan ürünlerinden kullanmıştım, güzeldi. Aynı fiyat skalasında la roche de güzel ürünler yapıyor.
  Yorum için de çok teşekkür ediyorum. Piyasada bir sürü marka var maalesef hepsini bilemiyorum. Biraz o yönden eksiğim😄

  Like

 3. Ahmet özen says:

  Yazılarınız çok güzel

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.