Kozmetik Ürünlerde Alkol Zararlı mı?

Alkol, cilt bakımında sürekli kötü olarak bildiğimiz içeriklerden biri, ben de uzun süre alkol içeren ürünlerden uzak durmaya çalıştım. Bu yazıda alkol cilt bakımında iyi mi kötü mü bunu yazacağım.

Neden Cilt bakım Ürünlerinde Alkol Kullanılır?

  • Kozmetik ürünlerinin raf ömrünü uzatmak için koruyucu olarak eklenir, zararlı mantar ve bakterilerin üremesine engel olur.
  • Alkol, cilt bakım ürünlerin kıvamını daha da inceltip, ürünü daha akışkan, hafif kıvama getirir.
  • Penetrasyon arttırıcı, C vitamini, retinol gibi cilt altında çalışan ürünlerin daha hızlı emilimini sağlar.
  • Ürünlerin ph seviyesini dengeler ve aynı zamanda stabilizatördür

Cilt bakımında kullanılan 3 çeşit alkol var.

1. Basit Alkoller

Basit alkoller çoğunlukla ürünlere antiseptik özelliklerinden dolayı konulur. Bu tür düşük moleküllü alkoller cilt yüzeyindeki yağı çözer ve çabuk buharlaştıklarından dolayı cildi kuruturlar. Bu şekilde alkol ile kuruyan cildin koruyucu bariyeri zarar görür, cilt herhangi bir iritasyona açık hale gelir.

Bu tür alkoller cilde tek başına kesinlikle uygulanmamalıdır, fakat bazı ürünlerde alkolün yanına yağlı bileşenler eklenerek etkisi yumuşatılıyor, cildi kurutması engelleniyor. Alkolün konsantrasyonuna göre de alkolün kötü olup olmadığı anlaşılabilir. İçerik listesinde en üstlerde ise alkol oranı yüksek anlamına gelmektedir, bazı durumlarda alkol düşük bir oranda bile olsa formülasyonuna göre kurutucu olabilir, bu yüzden tüm ürünleri önce cildinizin bir bölümünde denedikten sonra kullanmanızda fayda var. Genelde gratis, watsons tarzı yerlerde satılan yağlı ciltler için olan toniklerde basit alkol oranı çok yüksektir, bu tonikler yağlı ciltler için olan yazımda bahsettiğim üzere uzun vadede zararlıdır.COSRX Natural BHA Skin Returning A-Sol ürününde propolis ekstratından sonraki ikinci ürün alkol olmasına rağmen ben de herhangi bir iritasyona sebep olmadı.

İçerik listesinde basit alkoller karşımıza şu şekilde çıkar: Alcohol, ethanol, alcohol denatured, alcohol denat,SD alcohol, isopropanol, isopropyl alcohol, IPA, methanol, methyl alcohol

2. Yağ Alkolleri

Yağ alkolleri adından da anlaşıldığı üzere cildi kurutmazlar. Basit alkoller su gibi bir yapıya sahipken, yağ alkolleri mumsu bazen katı bir yapıdadır. Ürünlere kayganlık verir. Bazen de cilde kadifemsi bir his verir, cildin üst kısmını kaplayarak cildin su kaybetmesini önler. Cilde faydalı alkollerdendir.

İçerik listesinde yağ alkoller karşımıza şu şekilde çıkar: cetyl alcohol, stearyl alcohol, cetearyl alcohol and myristyl alcohol

3. Aromatik Alkoller

Basit alkoller ile benzer özellikte olup, aynı zamanda kokuya sahiptirler. Esansiyel yağların ve parfümlerin bileşenleridir. Ciltte iritasyona sebep verebilirler. Hassas ciltlerin kaçınması gereken kötü alkollerdendir.

İçerik listesinde aromatik alkoller en çok karşımıza şu şekilde çıkar: benzyl alcohol

Blogumu biraz beğendiyseniz beni instagramdan da takip edebilirsiniz:    _my_natural_selection

Kaynakça:

http://www.justaboutskin.com/2015/01/alcohol-in-skincare/

http://www.orchidsandpeonies.com/home/2016/6/3/ingredient-spotlight-understanding-alcohols-in-skincare

Bumerang - Yazarkafe

 

Advertisements

Comments

2 comments on “Kozmetik Ürünlerde Alkol Zararlı mı?”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.