Yağlı Ciltler için Hayat Kurtaran Öneriler

Yağlı cilde sahip olanlar aslında şanslılar daha yavaş yaşlanan, hep canlı duran bir ciltleri var. Ama en büyük sorunları aşırı yağlanma ve bunu kontrol edememeleridir. Ne yazık ki yağlı ciltlilerle ilgili halk arasında çok fazla yanlış bilgi yayılmış durumda, bu yanlış bilgileri uygulamak cildinizin daha çok yağlanmasına sebep vermektedir. Bu yazı için, araştırma yaparken çok ünlü sitelerde cildinizi sık sık yıkayın gibi çok yanlış önerilere denk geldim. Bu yüzden yazımı hazırlarken en doğru bilgilere ulaşmaya gayret ettim. Yazımda matlaştırıcı krem yada pudralama gibi kısa süreli çözümler yerine sorunun temeline yönelik uzun vadeli kalıcı öneriler olacak. Umarım sizin için faydalı bir yazı olur diyip, başlıyorum..

Kural 1 : Cildinizi temizlerken nazik olun.

Öncelikle cildiniz yağlanıyor diye yüzünüzü sık sık su ile yıkamayın ya da cildi kurutan, tahriş edebilecek içerikli temizleyicilerden kaçının. Cildinizin doğal olan kendi cilt bariyeri var, bu bariyer yağ dengesini sağlamak için azalan yağı cildinize tekrar kazandırmaya çalışır.Bu yüzden cildinizi agresif bir şekilde kurutursanız, cilt yağ üretimi daha da artacaktır. Böylece yıkadıkça cildiniz daha çok yağlanacak ve daha çok yıkamanız gerekecek kısır bir döngüye girecekseniz. Bu yüzden cildinizi sadece temizlemek için yıkayın, kurutmak için değil.  Cildinizi kurutmayacak  güzel ve nazik bir temizleyici ararken ürünün içeriğinde sodium lauryl sulfate(sls), parfüm(fragrance) ve alkol olmamasına dikkat edin. Ayrıca temizleyicinizin ph seviyesi cildinizinkine yakın olan 4,5-5,5 seviyesinde olmalı çoğu üründe ph seviyesi yazmıyor ama nazik olmayan temizleyicilerle cildimizi yıkadıktan sonra cildimizde gıcır gıcır ve aşırı gergin bir his olur. Bu temizleyiciler cildinizdeki zararlı zararsız tüm yağı, sebumu söküp atar, cilt bariyerinize zarar verir. Cildinizin normal olması gereken akışını bozmayan nazik temizleyicilerle, sabah ve akşam birer defa yıkamanız cildiniz için yeterlidir.

Kural 2 : Sebum dengeleyici aktif içerikler kullanmaya çalışın.

Cilt bakımınızdaki ürünlere bazı sebum dengeleyici ürünler eklemeniz de aşırı yağlanmayı önleyecektir. Bunlardan en önemlileri niacinamide, zinc, bha(salisilik asit) dir. Ürünlerinizin içinde bu maddelerin olması sebum üretiminin dengelenmesini sağlar. Alışveriş yaparken mutlaka içeriklere dikkat edin.

Kural 3 : Cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Cildinizin fazla sebum üretmesinin en önemli sebebi, cildinizin yağ dengesinin bozulmuş olmasıdır. Bu yüzden yağlı ciltlerin kendilerine uygun nemlendiricileri seçerek cildinin yağ dengesini iyi bir şekilde ayarlaması gerekiyor. Cildiniz dengede olunca fazla sebum üretimi de durur.

Nemlendirici seçerken içeriğinde gözenek tıkayıcı maddeler olan ürünlerden uzak durmak gerekiyor. Şuan hindistan cevizinin cilde çok faydalı olması ile alakalı bir sürü video var, hindistan cevizi yağı çok faydalı bir yağ, fakat komedojeniklik seviyesi 4 yani gözenek tıkayıcı yağlardandır. O yüzden cildiniz yağlı, karma veya normal ise benden tavsiye yüzünüze sürmeyin, kuru ise de deneyerek sürün. Ama vücudunuzun diğer yerlerine bu yağı sürebilirsiniz, saçlara da çok iyi gelmektedir.

Yağlı ciltler ciltlerini nasıl nemlendirmeli?

Yağlı ciltler için doğru nemlendiriciyi bulmak zor bir konudur. Yanlış nemlendirici kullanmak sivilcelere neden olabilmektedir. Öncelikle yağsız nemlendiricileri tercih edebilirler. Daha sonra komedojenik olan maddeler nelerdir bunları bilip, bunları içeren ürünlerden uzak durulmalı.

Komedojenik olan ürünlere şu sayfadan bakabilirsiniz. İçeriklerin yanlarındaki sayıların açıklamaları şu şekildedir;

0 – Gözenekleri tıkamayacak
1 – Düşük
2 – Orta derecede düşük
3 – Orta
4 – Oldukça Yüksek
5 – Yüksek ihtimalle gözenek tıkayacak

Bu skalaya göre en çok gözenek tıkayan içeriklerden bazıları şu şekildedir:

 • Sodium Lauryl Sulfate – 5
 • Buğday tohumu yağı – 5
 • Palm yağı – 4
 • Hindistan cevizi yağı – 4
 • Kakao yağı – 4

Ayrıca bu skalaya göre gözenek tıkamayacak olarak derecelendirilmiş bir yağ, sizin cildinizde sivilceye neden olabilir. Her zaman yeni ürünler kullanmadan küçük bir alanda test etmeyi unutmayın.

Kural 4 : Yağlı ciltler daha çok yağ kullanmalı.

Yapılan araştırmalara göre cildinizdeki linoleik asit eksikliğinde, cildin üretiği sebumun yapısı daha kalın ve yoğun kıvamlı olup, gözenekleri tıkamaya ve akne çıkmasına daha çok neden olduğu tespit edilmiştir ve akne hastalarının çoğunun cildinde linoleik asit miktarının düşük olduğu da saptanmıştır.

Linoleik asit doymamış bir asit ve anti inflamatuar özellikleriyle, aknelerin azalmasını sağlar ayrıca cildin sebum dengesini korur, bu özelliklerinden dolayı yağlı ciltler için mucize bir üründür. Taşıyıcı (carrier) yağlardan yüksek linoleik asitli olanlardan kullanılması yağlı ciltlerin fazla sebum üretmesini engelleyecektir. Yağlı ve akneye meyilli ciltler oleik asitten zengin, linoleik asit yönünden fakirdirler.

Linoleik asit sadece akne ya da aşırı yağlanmayı azaltmaz, aynı zamanda cilt lekelerine, hassasiyete, kuruluğuna da iyi gelmektedir. Linoleik asit oranı yüksek yağları cilt bakım rutininize eklemeniz faydalı olacaktır, cildinize uygun özellikte doğal soğuk sıkım yağlar, pahalı serumların görevini görebilirler.

Özetle yağların komedojeniklik seviyesi düşük olması dışında cildinizde kullanacağınızın yağın linoleik asit yönünden zengin olması yağlı ciltlere uygun olup olmadığını gösteren diğer bir özelliktir.

Yağlı Ciltlere Uygun Bazı Yağlar

• Üzüm çekirdeği yağı : (% 76 linoleik asit, Komedojenik derecesi 2)

• Ayçiçek yağı (% 72 linoleik asit, Komedojenik derecesi 0)

• Aspir yağı ( % 75 linoleik asit, Komedojenik derecesi 0)

• Kenevir yağı ( % 56 linoleik asit, Komedojenik derecesi 0)

• Çuha çiçeği yağı ( % 73 linoleik asit, Komedojenik derecesi 2)

• Kuşburnu yağı ( % 54 linoleik asit, Komedojenik derecesi 2)

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2936775

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/features/oily-skin#1

https://www.prevention.com/beauty/a20476022/what-to-avoid-when-you-have-oily-skin/

http://www.studioskinandtonic.com/comedogenic-ratings/

https://www.holistichealthherbalist.com/complete-list-of-comedogenic-oils/

https://beautymunsta.com/carrier-oils-high-in-linoleic-acid-acne-oily-skin/

Sizin cildinizdeki aşırı yağlanmayı kontrol altına almak için uyguladığınız yöntemler var mı? Nedir?

Blogumu biraz beğendiyseniz beni instagramdan da takip edebilirsiniz:    _my_natural_selection

Advertisements

Comments

7 comments on “Yağlı Ciltler için Hayat Kurtaran Öneriler”
 1. Enes says:

  Benim cildim özellikle yazın çok yağlanıyor,ara ara yoğun olmayan sivilcelenme yaşıyorum,T bölgemde az miktarda siyah noktalar mevcut ve bir birkaç aydır geçmen kızarıklıklarım car.Uzun zamandır temizleyici ürün kullanmadım;ancak bu aralar yağlanma çok rahatsız ettiği için arayıştayım.
  Cosrx Salicylic Acid Daily Gentle Cleanser ile başlamam uygun mu sizce? Yanında başka hangi ürünleri önerirsiniz? Nemlendirici olarak Ayrıca Fiddy’s Method’u da uygulayacağım.Teşekkürler,yazılarınız çok faydalı.

  Liked by 1 person

  1. Enes says:

   Birkaç yazım hatası olmuş bir de “Nemlendirici olarak” başladığım cümleyi tamamlamamışım,nemlendirici olarak hangi ürünü önerirsiniz?

   Liked by 1 person

   1. Enes merhaba, gercekten en cok gelen sorulardan biri yağlı ciltler için uygun nemlendirici bulmak bununla ilgili haftaya bir yazı hazırlayacağım onu da okumanı tavsiye ederim. Cosrx in salisilik asitli temizleme jelini çok öneriyorum yağlı ciltler için gerçekten süper bir temizleyici, nemlendirici olarak da cosrx in oil-free lotion ve nemlendirici tarzı ürünleri var. Onlardan deneyebilirsin. Umarım senin cildinde de işe yararlar. Yazın ben de kontrol etmek de zorlanıyorum. The ordinary ürünlerinden bir şeyler deniyorum emin oldukça paylaşacağım. Sana iyi akşamlar ve cildin için bol şans diliyorum.

    Like

 2. Nursima says:

  Merhaba, önerileriniz tecrübeleriniz o kadar güzel ki sayfadan çıkamıyorum…Cildim yağlı ve lekeli ne denediysem geçiremiyorum yada doğru ürün kullanmamışım diyebilirim. Yüzümdeki sivilce ve tırnak izleri için ne yapabilirim lütfen önerilerinizi bekliyorum🙏🏼

  Like

  1. Merhaba, güzel yorumlarınız için çok çok teşekkür ederim. Ben de kendimce arastirip bir seyler yapmaya calisiyorum. Son bir senedir hakkaten dogru bir sekilde bir rutin olusturdum. Benim de eski yanlis urunlerden kalma lekelerim var maalesef, yavas yavas daha az belirgin olmaya basladilar. Biraz sabir gerektiriyor galiba cilt bakimi isleri 🙂 kendinize sitemden yararlanarak guzel bir rutin olusturun, lekeler icin glikolik asit, niacinamide iceren urunleri de rutininize dahil ederseniz cok iyi olur. C vitamini urunleri de cilt lekelerine iyi geliyor. The ordinary c vitaminleri ile niacinamide serumunu birlikte cilt bakimi rutininize katabilirsiniz, birini sabah digerini aksam olmak üzere. Ama bu tavsiye ettigim seyler mucizevi cozumler degil sabirla uygulamayi gerektiriyor. Guzel bir bakim rutini olusturun cildinize ve kendinize iyi bakin. Lekelerinizi cok kafaniza takmayin, zamanla cildinize iyi baktikca kusurlariniz gozunuze daha az gozukecektir. Daha agresif tedaviler de var, ben retinol turevi urunlere baslamadim, baslarsam da burdan paylasirim. Cildinizi yavas yavas bu tarz aktif urunlere alistiririn. Bir anda cildinize yuksek dozlu c vitamini ya da glikolik asit uygulamayin. Ayrica tabii ki de gunes kreminizi her gun uygulayin.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.