Siyah Noktalara ve Gözeneklere Çözüm (Fiddy’s Method)

Siyah noktalar çoğumuzun büyük derdi değil mi? Benim de sinirimi bozan şeylerden biri bazen onları sıkmaya çalışıp, cildimde daha kötü sonuçlara neden olmuşluğum çok oldu.

Öncelikle yazıma başlamadan önce şu bilgilendirmeyi yapayım, cildimizle ilgili çoğu sorun gibi bu sorunu bir kere çözünce ömür boyu çözdüm bir daha siyah noktam oluşmayacak diye bir şey yok. Öyle olsaydı zaten cilt bakım rutini diye bir terim olmazdı. Siyah noktalardan kurtulduktan sonra bunların tekrar oluşmasını engellemek için cilt bakımı rutinimize devam etmeliyiz.

İkinci bir konuda gözenekler büyüyüp küçülmezler ya da açılıp kapanmazlar, gözenekler sabittir, sadece içleri doldukça daha fazla göründüğünden onları büyümüş gibi görürüz. O yüzden gözenekleri iyi temizlersek onların görünümünü azaltmış, sanki küçültmüş oluruz. Ben bu yazıda siyah noktalar ve gözeneklerle ilgili dermatolojik bilgiler vermeyeceğim (çok bilimselleşmeden) sadece günlük hayatta bakım yaparken bilmemiz gereken detayları anlatacağım.

Siyah nokta bantları, siyah noktalardan kurtulmak için çok iyi bir illüzyondur. Siyah noktalar sadece derinin yüzeyini etkileyen bir sorun değildir, siyah nokta sadece sorunun görünen kısmıdır, uzun vadede kurtulmak için onun altında kalan kısmı da temizlememiz gerekiyor. Bantlarla yüzeydekileri temizledikten 2-3 gün sonra tekrar siyah noktalar oluşmaktadır. Okuduklarıma göre bu bantlar uzun vadede gözeneklere daha çok zarar vermekteymiş.

Koreli cilt bakımı bloggerlarından “Fiffy shades of snails” in siyah nokta ve gözeneklerle ilgili çok popüler ve de çok etkili bir metotu var. Bu yazıda size bu methodu anlatacağım. Bazı yerlerde “Fiddy’s method” olarak geçiyor, ben de yazımda Fiddy’nin metotu olarak tanımlayacağım. Fiddy, metotunu anlatırken bir anlam karmaşasına da son veriyor. Aslında bizim siyah nokta diye adlandırdığımız çoğu şeyin aslında sebaceous filaments olduğu, bu micro boyutlu noktalar gri, kahverengi olup, sebum, bakteri, ölü deri hücreleri ve kıl kökünün geniş gözenekleri doldurmasından oluştuğundan bahsetmektedir. Bunlardan kurtulmak siyah noktalarla aynı olduğu için kafanızı daha fazla karıştırmadan, Fiddy methodunu anlatmaya başlıyorum. 3 adımdan oluşan herkesin uygulayabileceği basit bir yöntemdir. Cildinizdeki makyajı, güneş kremi gibi şeyleri temizledikten yani cilt bakım rutininizdeki temizleme adımını uyguladıktan sonra adımları sırasıyla uyguluyorsunuz.

 1. ilk adımımızda gözeneklerimizin daha görünür olan yerlerine içinde en az %2 BHA ya da salisilik asit bulunduran ph seviyesi 3-4 arası olan bir ürünü uygulamamız lazım. Cildiniz kuru ya da hassas değilse bu ürünü tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz. Fiddy bu adım için Cosrx bha blackhead power liquid ürününü öneriyor (%4 oranında Betaine Salicylate bulunduruyor), ben de bu üründen satın aldım, bunu kullanıyorum. Saydığım özelliklere sahip başka ürünler de kullanabilirsiniz, şuan bildiğim uygun fiyatlı The Ordinary Salicylic Acid 2% Solution diye bir ürün var o da ülkemizde ulaşılabilir değil. BHA asitler yazımda da bahsettiğim gibi BHAlar yağda çözünebildiklerinden gözeneklerin derinlerine işleyerek sebumun yumuşamasını sağlar. BHA ürününü uyguladıktan sonra 20-25 dakika bekliyoruz.
 2. ikinci adımımızda yüzümüzdeki asidi yıkamadan kil maskesi uygulama adımına geçiyoruz. Ciltteki yağı sebumu çekebilecek herhangi bir kil maskesi olur. Fiddy’nin önerisi Innisfree Jeju Volcanic Color Clay Mask Purifying .Bunun dışında Aztec Secret Indian healing clay ve The body shop Himalayan Charcoal kil maskeleri çok güçlüleri, eğer cildiniz kuru ve hassas ise diğer kullandığım daha az kurutanlardan Origins clear Improvement Active Charcoal Mask ve Origins Retexturizing Mask with Rose Clay maskelerini tavsiye ederim. Yine ürün konusunda istediğiniz kil maskesini kullanmakta serbestsiniz. Kil maskelerini uygulama talimatında farklı bir şey yazmıyorsa yüzünüzde kuruyana kadar bekletmeniz yeterlidir, sonra sıcak olmayan ılık bir su ile kil maskesini yüzümüzden arındırıyoruz. Sıcak su ile yıkamak yüzünüzü kurutabilir.
 3. Son adımda ise, maskeyi yıkarken ıslanan cildinzi kurulayıp,cildinize yağ bazlı temizleyici ürünlerden uygulayıp 15 dakika bekletiyoruz. Böylelikle yağ, gözeneği tıkayan o kiri yüzeye doğru çekiyor. En son olarak cildinize, yağ bazlı temizleyicilerle 2-3 dakika masaj uygulamanız gerekiyor. Yağ temizleyici yerine taşıyıcı yağlardan da kullanabilirsiniz, ama cildinize güzelce masaj yapmanız için ince yapıda olmalılardır, Fiddy’nin bu adımda ürün önerisi SanDaWha Natural Mild Cleansing Oil, benim kullandığım ise Heimish All Clean Balm. Bu masaj sırasında ince taneciklerin elinize gelebileceği yazılmış, benim deneyimde de çok küçük birkaç taneciği hissettim ama tam da emin değilim:). Bunların gözenekleri tıkayıcı yağın kirin birikimi olduğunu söylemektedir. Birçok insan bu tanecikleri “grits” olarak adlandırmaktadır.Bu gritsleri hissetmeseniz de bu method işe yaramıyor anlamına gelmiyor, korkmayınız.Yine de gözeneklerin temizleniyor. Masaj yaparken cildinize çok baskı yapmadan nazikçe yapmalısınız, masaj süreniz 5 dakikayı da geçmemelidir. Daha sonra yüzünüzdeki temizleyiciyi suyla yıkayıp, cilt bakım rutininize devam ediyoruz.siyah-nokta-fiddy-method

Bu teknik youtubeda çoğu kişi tarafından inanılmaz etkili bulunduğu için ben de sizinle paylaşmak istedim, ben de zaman buldukça uygulamaya çalışıyorum, cilt bakım rutinimdeki bha içeren ürünler ile bu yöntem siyah noktalarımı azaltmamda çok etkili oldu. Bu yöntemi Fiddy her gün uygulamanızı önermiyor, cildi aşırı kurutabilir. Haftada 1 ya da 2 defa uygulayabilirsiniz.

Aranızda başka uygulayan varsa yorum bırakabilir. BHA aşaması için de diğer uygulamak isteyenler için uygun ürün önerilerinizi bekliyorum?

Blogumu biraz beğendiyseniz beni instagramdan da takip edebilirsiniz:    _my_natural_selection

Kaynakça:

How to Shrink Pores (Temporarily), Plus 3 Pore Myths

Bumerang - Yazarkafe

 

Advertisements

Comments

6 comments on “Siyah Noktalara ve Gözeneklere Çözüm (Fiddy’s Method)”
 1. selin says:

  merhaba, yazı için teşekkürler çok bilgilendirici olmuş.
  1. adım için neutrogena sivilce karşıtı salisilik asitli (turuncu şişede) yüz temizleme jeli ve aynı seriden tonik kullansam olur mu?
  kil maskesi içinse beyaz kil alıp maskeyi kendim yapsam olur mu?
  son olarak da yağ temizleyici için yves rocher pure calmille yüz yıkama yağı kullansam olur mu?
  biliyorum biraz sınırları zorlandım ama şimdiden teşekkür ederim. 🙂

  Like

 2. Merhaba Selin,
  Öncelikle yazımı okuduğun için sana çok teşekkür ederim. Bence çok güzel bir soru sormuşsun zaten illa aynı ürünleri kullanman şart değil. 2. ve 3. adımlar için önerdiğin ürünleri hiç düşünmeden rahatça kullanabilirsin. Senin için neutrogena’nın ürünlerindeki salisilik asit oranına baktım, yıkama jeli %2 oranında salisilik içermekteymiş, bence uygun fiyatlı bha içeren bir ürün keşfetmiş olduk. 🙂 Onun dışında aslında fiddy’nin anlattığı metot temizleme dışında yüzünde bekletebileceğin tonik, serum esans gibi ürünlerden kullanmanı söylüyor, Ama senin elinde bu ürünler varsa elindekilerle de uygulayabilirsin (boş yere masrafa gerek yok 😉 Neutrogena’nın toniğindeki salisilik oranını bulamadım(%2 falan olsaydı onu da belirtirlerdi bence daha az bir oran), temizleme jeli ile yüzünü iyice temizleyip, toniği uygulayıp diğer adımları da anlattığım gibi devam edebilirsin. Ayrıca neutrogenanın ürünleri ile ilgili birkaç yorumda bulunayım; yıkama jelinde Sodium Laureth Sulfate (yani meşhur sls) bulunmaktadır, toniğin de sudan sonraki ikinci içeriği alkol bu iki madde(sls ve alkol) cilt bakımı ürünü alırken kaçınmamız gereken ürünlerden hassas ciltlerde iritasyona neden olabiliyorlar, diğer ciltlerde ise uzun vadede cilt bariyerine zarar veriyorlar. Sen toniği kullanırken sadece yağlı olan siyah noktası fazla olan yerlere uygulamaya dikkat et. Alkol biraz tartışmalı bir içerik sivilce tedavisinde iyi geliyor ama tüm cilde uygulamak dediğim gibi cilde zararlı. SLS içermeyen yüz temizleme jeli keşfetmek çok zor şimdilik bununla devam edebilirsin.

  Bu tekniği yaptıktan sonra cildinde kuruluk hissedersen gözenekleri tıkamayan nemlendiricilerle ya da cildi besleyen nemlendiren başka ürünlerle tavsiye etmeni mutlaka tavsiye ederim. 🙂 umarım etkisini görebilirsin

  Like

 3. selin says:

  cevabın için çok teşekkür ederim, ancak cevabını beklemeden dün gece uygulamış bulundum:) galiba cildime ağır geldi özellikle Yves Rocher yağı yıkadıktan sonra tam arınmamış hissettim ve swiss image matlaştırıcı yüz temizleme jeliyle yıkadım ondan sonra olan oldu zaten içindeki maddeler etkileşim mi yaptı yoksa tek bir üründen mi bilmiyorum ama yüzüm aşırı kaşındı, özellikle alnım ve burnum. Malesef yüzümü sertçe yıkadım neredeyse çitileyerek ve katlanma çizgisi belli oldu, alnımdaki gözenekler daha da belli oldu. Şu anda iyi durumdayım yanaklarim ve çenemdeki ufak iltihaplı sivilceler ve alnımdaki pütürler ne yapsam geçmiyor zaten:) Benim ergenliğe girdiğimden beri sivilceli bir cildim oldu ancak şu son 1 yılda iyice kötüleşti. Nedeni ise stres ya da kozmetik kullanımı olabilir. Mayıs ayında ürtiker olmuştum ve geçmesi için kortizon hapı kullanıyordum. O sıralar tuzsuz yağsız katkısız besleniyordum ve yüzümü sadece suyla yıkıyordum. Sadece o bir haftalık dönemde yüzümdeki ucu beyaz sivilceler tamamen geçti. İlacı bırakınca geri geldiler. Gerçekten artık yüzümle uğraşmaktan mahvettim sivilce izleriyle doldu kırmızı kırmızı ne yapacağımı bilmiyorum orta büyüklükte bir ilçede yaşıyorum ve burdaki neredeyse her doktora gittim hiçbiri kalıcı çözüm sunamadı. Artık ben de son çare kışın roaccutane kullanmayı düşünüyorum çünkü neden çıktığını bilmiyorum psikolojik sebeplerle çıkıyorsa da bilmiyorum sizce napayım çok uzun oldu vaktinizi çalıyorum sizi de uğraştırıyorum ama o kadar iyi geldi ki çevremdeki kimse beni anlamıyor. Gerçekten her Allah’ın günü suratımda en az 10 tane sivilce olması özgüveni çok zedeleyen bir şey makyaj zaten yapmıyorum geçsinler diye bekliyorum(geçmiyorlar), güneş kremini bile zor kullanıyorum sürünce sivilce yapar diye iyice temizlemek için cildimi hırpalıyorum, yüzümü yıkarken bile patlayan sivilcelerden bahsetmiyorum bile. Off içinizi sıktım gerçekten tekrar tekrar özür diliyorum ama içimi döktüm ben de isterdim sorunsuz bir cilt, ama olmuyor sadece yüzümle de sınırlı değil cilt sorunlarım. Cildime hiçbir şey sürmemek gibi bir şey de yapamiyorum güneş kremi kullanmak zorundayım o izlerin kalıcı olmaması için ama her şey bir çileye dönüşüyor anlayacağınız. Gercekten ama gerçekten tüm samimiyetimle söylüyorum teşekkür ediyorum yorumumu okuyup böyle ayrıntılı ilgili bir cevap yazdığınız için.Umarım her şey gönlünüzce olur:)

  Like

 4. Merhaba Selin,
  Bu yöntemin senin cildine ağır gelmesine çok üzüldüm, öncelikle moralini hiç bozma, zaten pozitif birine benziyorsun öyle iyi bir enerji aldım. 🙂 Çoğu insan zaman zaman bu tarz problemler yaşıyor, dediğin gibi herkesin güzel bir cildi olmuyor, ama bununla başetmeyi öğreniyorsun. Öncelikle senin durumun kesinlikle doktorluk bir durum senin de bildiğin gibi. Bana tavsiye vermek teşhis koymak düşmez.

  Sen kendi cildini akneye meyilli aşırı hassas bir cilt olarak değerlendir ,cildinin gerçekten ilgiye ve güzel ürünlere ihtiyacı var. Öncelikle elindeki sls, alkol, mineral yağ ve parfüm ( fragrance) içeren tüm ürünleri kullanmayı bırak. Genelde temiz ürünler biraz daha pahalı oluyor, ama saydığım içerikler cildinde tepkilere yol açmaya en müsait ürünlerdir. Cildinde mümkün olduğunca az ürün kullan, hassas ciltler için olan temizleme sularıyla (miseler su, tonik vs.) temizle gözenek tıkamayan hafif nemlendiriciler ve güneş kremi kullanabilirsin.

  Cildine hiçbir şey yapamıyorsan en azından onu yormayıp, kötü ürünlerle tahriş etmeyip kendi haline bırakmayı deneyebilirsin. Doktora da gitmeyi kesinlikle ihmal etme 🙂 umarım iyi haberlerini alırım. Aslında önümüzdeki haftalarda hassas ciltler için öneriler içeren bir yazı yazmayı planlıyorum, Benim cildim de aşırı hassas ve her ürün iyi gelmiyor, bazı ürünleri kullandıktan sonra pul pul dökülme ve küçük sivilcelere bende de neden oluyor.

  sana iyi günler dilerim :):)

  Like

 5. selin says:

  cevabınız için teşekkür ederim, en kısa zamanda tekrar doktora görüneceğim ve cildimin hassas olduğunu kabulleneceğim. iyi günler dilerim 🙂

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.