Hidroksi Asitlerin (AHA,BHA,PHA) Cilt Bakımında Kullanımı

Bugünlerde AHA ve BHA yazan içerikler sık sık karşımıza çıkar oldu. Bunlar ne işe yarar, hangi ciltlere uygundur, cilt bakım rutininize eklemeden önce bilmeniz gereken önemli detaylardan bu yazıda bahsedeceğim. Bu asitler güzellik merkezlerindeki kimyasal peeling işlemlerinde yüksek konsantrasyonlarda kullanılmaktadır. Benim bahsedeceğim ürünlerdeki oranı en yüksek %20-30 civarıdır. Duyduğuma göre bu asitlerin ilk kullanımı çok eski zamanlara dayanmaktaymış, Kleopatra’nın güzelliğinin sırrı da haftada 2 kere yaptığı ekşimiş süt yani laktik asitten olan banyodan geliyormuş.

Alfa Hidroksi Asitler (AHA)

Alfa Hidroksi asitler bitkilerden ve süt ürünlerinden elde edilen cilde zarar vermeyen suda çözünebilen asitlerdir.En çok karşımıza çıkan çeşitleri glikolik, laktik, sitrik, malik, mandelik, tartaric asitlerdir. AHA’ ların en önemli özelliği cildin üst tabakasını soyup, cildin yenileme hızını arttırmasıdır. Bu sayede cilt lekeleriniz, ince kırışıklarınızın azalmasını sağlamaktadır, aynı zamanda nemlendirici özelliği de vardır.

Faydaları:

 • Cilt tonunu eşitler,yaşlılık, güneş ve sivilce lekelerinde etkilidir.
 • Kolajen üretimini arttırarak, kırışıklıkların azalmasını sağlar.
 • Cilde nem ve esneklik verir.
 • Beyaz noktaları tedavi eder.
 • Cilt kalınlığını arttırır.
 • Cilt yüzeyindeki ölü deriyi soyduğundan eksfoliasyonu sağlar.

Beta Hidroksi Asitler (BHA)

Beta Hidroksi Asitler yağ çözücü asitlerden olduğundan, gözeneklerin içindeki sebumu çözüp, temizlenmesini sağlıyor. AHA’lar kuru ve normal ciltler için daha uygunsa, BHA’lar daha çok akneli ve yağlı cilt yapılarına uygundur.Aynı zamanda BHA’ lar antienflamatuar ve antibakteriyel özellikte olduklarından akne tedavisinde çok etkilidirler. Salisilik asit ve betain salisilat* BHA’ ların en çok kullanılanlarındandır. Söğüt ağacının kabuğundan üretilirler.

Faydaları:

 • Gözenekleri derinlemesine temizler, gözenek görünümünü azaltır.
 • Ölü deriyi atarak cildi eksfoliye eder
 • İltihapları kurutup,aknelerin azalmasını sağlar.
 • Siyah noktaları ve komedonları azaltır.
 • Yağlı ciltler için sebum üretimini dengeler.

Poli Hidroksi Asitler (PHA)

Poli Hidroksi Asitler çok yeni çıkan asitlerdendir. Bu asitler AHA ve BHA işlevlerini yapıp, aynı zamanda daha az yan etkisi olan asitlerdir. Glukonolakton ve laktobiyonik asitler en bilindikleridir. Molekül yapıları, AHA’lardan daha büyüktür. Böylelikle cildi nazikçe eksfoliye edebilen, aynı zamanda da nemlendirebilen bir etkiye sahiptir. Cildi irite etmeden, güneş ışınlara karşı hassaslaştırmadan tüm vaatlerini gerçekleştirir. Çok hassas ciltler de dahil olmak üzere tüm cilt tipleri için uygundur. Kolajen üretiminin de artmasını sağlar.

Asitlerin Cilt bakım Rutininde Kullanımı:

Öncelikle önemli uyarılarımı yaparak yazıya başlıyorum. Asit kullanımında asitlerin yüzdesi çok önemlidir. Cildiniz hiç asitlere alışkın değilse ürünleri kullanmadan önce boynunuzda test edip(aslında sadece asit değil tüm ürünleri tüm yüze uygulamadan önce belli bir bölgede denemek lazım), düşük konsantrasyonlu ürünlerle başlamalısınız. Haftada bir ile başlayıp, cildiniz alıştıkça kullanma sıklığını arttırarak ilerleyebilirsiniz, cildiniz alıştıktan sonra 2 günde bir olacak şekilde kullanabilirsiniz. Aşırı eksfoliasyon kullanımı cilt bariyerinize zarar verebilir. Cildiniz alıştıktan sonra 2 yada 3 günde bir kullanmak ya da cildiniz ihtiyaç duyduğunda kullanmak iyi bir yöntemdir. Asitleri gece cilt bakım rutininize dahil etmeniz her zaman daha iyidir. Hidroksi asitler, cildin üst kısmındaki ölü deriyi soyduğundan cildin altındaki yeni canlı deri açığa çıkarır,  bu yüzden cilt güneşe ve dışardan gelen tüm etkilere karşı korunmasız bir hale gelir, bu durumda güneş ışınlarına maruz kalmanız leke oluşumuna neden olabilir. Ayrıca asit kullandığınızda sonraki hafta boyunca etkisi devam ettiğinden güneş kremini kullanmaya devam etmelisiniz. Cildinizi güneşe karşı koruyabileceğinizden emin değilseniz, asit kullanımından uzak durmalısınız. Ayrıca C vitamini içeren ürünlerle aynı anda uygulanmamalıdır, eğer birlikte kullanacaksanız C vitaminini sabah, asitleri akşam kullanabilirsiniz. Retinollerle de asitler birlikte aynı gün kullanılmaz.(retinoller aşırı güçlü ürünlerdir, cildiniz retinole ve asitlere iyice alıştıktan sonra ardışık günlerde belki kullanılabilirsiniz)

AHA, BHA ve PHA cilt bakım rutininizde bir çok ürünün içinde bulunabilir; temizleyiciler, tonikler, maskelerde… Eğer asitlerin etki göstermesini istiyorsaniz, BHA için en az %2, AHA için %5 civarında olmalıdır. Bu oranlar çok net ve bilimsel değildir, tabii ki ürünün pH seviyesine, formülasyonuna, etken maddesine göre değişiklik göstermektedir. Ben sadece yüksek konsantrasyon denince glikolik asit için %7 olduğunu anlayabilmeniz açısından yazdım. %30 oranındaki AHA içeren bir ürün aşırı etkili ve cildi çok hassaslaştıracaktır ya da %2 üstünde Salisilik içeren bir ürünün akneleriniz üzerinde etkisini kısa sürede görebilirsiniz. Bu oranların altındaki yüzdeler de ürünlerin hafif bir etkisi olacaktır, onları kullanırken o kadar endişe etmeye gerek yoktur. Temizleyicilerde ve toniklerde küçük oranlarda asit bulunanları piyasada çok yaygındır. Şimdi içeriğinde yüksek oranda olan serumlar, ampüller ya da esanslar için nasıl kullanacağınızı anlatacağım. Bu tür yoğun ürünleri; cilt bakımı rutininizi uygularken; temizleme ve tonikleme aşamasından sonra, serum,nemlendiriciden önce olacak şekilde uygulamalısınız.( çift temizleme>>tonik>>asitler>>serum>>nemlendirici). Asitlerden sonra cildi iyi bir şekilde nemlendirmeyi unutmayın. Nemlendirici etkili maskeleri yoğun konsantrasyonlu asit kullandıktan sonra uygulamanız, cildinizin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlayacak, cildiniz bebek gibi olacaktır.

AHA ve BHA içeren ürünleri birlikte kullanırken önce BHA sonra AHA şeklinde uygulayabilirsiniz. Ürünlerin pH seviyeleri aynı ise aynı anda, aradaki fark arttıkça arada bekleme zamanı bırakarak ve düşük pH seviyeli ürünler önce olacak şekilde sıralanmalıdır. Bekleme süresi yarım saat ile 1 saattir.

AHA içeren ürünler:

Cosrx AHA 7 Whitehead Power Liquid (%7 Glikolik asit)

The Ordinary Glycolic Acid 7% Toning Solution

Pixi Glow Tonic with Aloe Vera & Ginseng (%5 Glikolik asit)

The Ordinary Lactic Acid 5% + HA

By Wishtrend – Mandelic Acid 5% Skin Prep Water 

BHA içeren ürünler:

The Ordinary Salicylic Acid 2% Solution

Cosrx Bha Blackhead Power Liquid (%4 Betaine Salicylate)

PHA içeren ürünler:

Cosrx PHA Moisture Renewal Power Cream

*Betaine Salicylate salicylate’in betain ile birleşiminden oluşmuştur.Salisilik asite göre biraz daha nazik yapılıdır.

Blogumu biraz beğendiyseniz beni instagramdan da takip edebilirsiniz:    _my_natural_selection

Kaynakça

https://www.mishibox.com/blogs/kbeautyblog/aha-bha https://www.healthline.com/health/aha-vs-bha#shared-benefits https://www.skincareguide.com/article/anti-aging-treatments/how-hydroxy-acids-treat-fine-lines-and-wrinkles http://blog.reneerouleau.com/which-exfoliant-should-you-use-and-how-often/

http://www.skinstore.com/blog/skincare/aha-vs-bha-what-s-the-difference/

http://www.glycolicacid.com/alpha-hydroxy-acid.html https://theklog.co/pha-skin-care-trend-korea/


Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Das Cosrx BHA Blackhead Power Liquid ist mein liebling BHA Produkt. Es reduziert mein Mitesser, Unreinheiten und Acne ,ohne dass mein empfindliche Haut austrocknet. Nachdem Double Cleansing verwende ich Cosrx BHA Blackhead Power Liquid als Toner für ganze Gesicht oder im Winter nur für mein T-Zone wo ich große Poren und Mitesser habe. Ich kann das nur weiterempfehlen.. Mein Haut ist in 2-3 Wochen reiner und ebenmäßiger geworden. Wenn Sie erstmal Bha-Produkte benutzen werden, sollen Sie erstmal langsam angehen(anfangs 2- bis 3-mal wöchentlich anwenden). Vergessen Sie nicht bitte am Tag ein Sonnenschutz auftragen. #koreanischehautpflege #kbeauty #cosrx #cosrxblackheadpowerliquid #lovemycosmetics #bhapeeling #hautpflege

My Natural Selection (@_my_natural_selection)’in paylaştığı bir gönderi ()

 

Advertisements

Comments

12 comments on “Hidroksi Asitlerin (AHA,BHA,PHA) Cilt Bakımında Kullanımı”
 1. Aybüke says:

  Merhaba, kusburnu cekirdegi yagi gibi retinol ihtiva eden yaglari aha/bha kullanimindan sonra nemlendirici olarak kullanabilir miyiz?

  Like

  1. Merhaba Aybüke, rahatlikla cildine uygun tasiyici yaglardan kullanabilirsin. Yaglar, retinol gibi iritasyona yol açacak bir özellik gostermezler tam tersi tedavi edici ve yenileyicidirler, asitlerin yol actigi hassasiyeti kisa surede onarirlar. Ama esansiyel yaglar mesela hassas ciltlere uygun degillerdir. 🙂 umarim yardimci olmusumdur.

   Like

 2. Hatice says:

  Merhaba..benim bi sorum olcaktı..benim hem siyah nokta hem beyaz nokta problemim var..bha ve aha ürünlerini nasıl kullanmalıyım..aynı anda ikisi kullanılır mı?

  Like

  1. Selam Hatice,
   İlk defa asitlere başlıyorsan biriyle başlaman daha iyi olacak, cildini alistirdikca ikisini de kullanabilirsin. Eğer benim cildim aliskin dersen siralama olarak önce bha daha sonra aha ürününü uygulayabilirsin. BHA nin cildine emilmesini 10 dakika beklersin yoksa bazen topaklanma oluyor ikisinden de faydalanamiyorsun. Yüzde oranlarina ya da güneşten koruman gerektiğini tekrarlamıyorum zaten onları bloglarımdan okumuşsundur. 🙂 Ayrıca günaşırı kullanmadan bir gün aha bir gün bha kullanabilirsin ben çogu zaman öyle yapıyorum. Günaşırı aha kullanmana gerek yok haftada 3 yeterli olacaktır.

   Like

 3. JALE YENIDOGAN says:

  merhaba the ordinary glikolik asit ile lactik asit veya alpha lipolik asit veya retinol kullanır mı

  Like

 4. Merhaba, maalesef hepsi cildi hassaslastiran ürünler bence farkli gunler kullansan daha iyi olur.:( s

  Like

  1. Mesela, Bunlarla birlikte Niacinamide ya da c vitaminleri kullanabilirsin

   Like

 5. Merhaba ben 27 yaşındayım, cildim karma ve derin 1-2 adet çukur şeklinde sivilce izlerim var. Bunlar için altın iğne tedavisi yaptırıyorum ve etkisini gördüm ama 2 seans gittim ve araya yaz girdiği için ara verdik, sadece eczaneden yapılmış olan kremle devam ediyorum sabah akşam. Hem çukur sorunuma hem de tedavime uyumlu olacak bir serum kullanmak istiyorum. İçinde hangi maddeler olmalı kullandığım üründe ve tavsiye edebileceğiniz bir serum olur mu?

  Like

  1. Selamlar, bloguma ilgin için çok teşekkür ederim. Ben tabii ki uzman olmadığım için önerilerimlerim daha çok kendi deneyimlerimden ve araştırmalarımdan edindiğim bilgiler olacak, altın iğne deneyimin başarılı olmasına da çok sevindim, benim eşimde de çukurlar var, ona araştırma yaparken seramid, lipid ve aminoasit içeren ürünlerini iyi geldiğini öğrenmiştim. Cildin yapısında bulunan proteinleri (lysin, collagen gibi) de besin takviyesi olarak alabilirsin, tedavinde önemli olan cildinin kendini onarmasını hızlandırmak olacak. Ginseng ve salyangoz özü gibi icerikler de bu yüzden çok iyi gelebilir. Ürün olarak maalesef turkiyede olmayan the ordinary buffet i biliyorum, dr jart ceramid serisini denemedim ama çok başarılı bir marka ona bakabilirsin. Cosrx snail mucin essence ve I m from ginseng serum ve maskesinden çok memnunum, ama illa benim önerdiklerimi kullanmak zorunda değilsin. Umarım faydalı olmuştur cevabım 🙂 iyi haftasonları

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.