Hidroksi Asitlerin (AHA,BHA,PHA) Cilt Bakımında Kullanımı

Bugünlerde AHA ve BHA yazan içerikler sık sık karşımıza çıkar oldu. Bunlar ne işe yarar, hangi ciltlere uygundur, cilt bakım rutininize eklemeden önce bilmeniz gereken önemli detaylardan bu yazıda bahsedeceğim. Bu asitler güzellik merkezlerindeki kimyasal peeling işlemlerinde yüksek konsantrasyonlarda kullanılmaktadır. Benim bahsedeceğim ürünlerdeki oranı en yüksek %20-30 civarıdır. Duyduğuma göre bu asitlerin ilk kullanımı çok eski zamanlara dayanmaktaymış, Kleopatra’nın güzelliğinin sırrı da haftada 2 kere yaptığı ekşimiş süt yani laktik asitten olan banyodan geliyormuş.

Alfa Hidroksi Asitler (AHA)

Alfa Hidroksi asitler bitkilerden ve süt ürünlerinden elde edilen cilde zarar vermeyen suda çözünebilen asitlerdir.En çok karşımıza çıkan çeşitleri glikolik, laktik, sitrik, malik, mandelik, tartaric asitlerdir. AHA’ ların en önemli özelliği cildin üst tabakasını soyup, cildin yenileme hızını arttırmasıdır. Bu sayede cilt lekeleriniz, ince kırışıklarınızın azalmasını sağlamaktadır, aynı zamanda nemlendirici özelliği de vardır.

Faydaları:

 • Cilt tonunu eşitler,yaşlılık, güneş ve sivilce lekelerinde etkilidir.
 • Kolajen üretimini arttırarak, kırışıklıkların azalmasını sağlar.
 • Cilde nem ve esneklik verir.
 • Beyaz noktaları tedavi eder.
 • Cilt kalınlığını arttırır.
 • Cilt yüzeyindeki ölü deriyi soyduğundan eksfoliasyonu sağlar.

Beta Hidroksi Asitler (BHA)

Beta Hidroksi Asitler yağ çözücü asitlerden olduğundan, gözeneklerin içindeki sebumu çözüp, temizlenmesini sağlıyor. AHA’lar kuru ve normal ciltler için daha uygunsa, BHA’lar daha çok akneli ve yağlı cilt yapılarına uygundur.Aynı zamanda BHA’ lar antienflamatuar ve antibakteriyel özellikte olduklarından akne tedavisinde çok etkilidirler. Salisilik asit ve betain salisilat* BHA’ ların en çok kullanılanlarındandır. Söğüt ağacının kabuğundan üretilirler.

Faydaları:

 • Gözenekleri derinlemesine temizler, gözenek görünümünü azaltır.
 • Ölü deriyi atarak cildi eksfoliye eder
 • İltihapları kurutup,aknelerin azalmasını sağlar.
 • Siyah noktaları ve komedonları azaltır.
 • Yağlı ciltler için sebum üretimini dengeler.

Poli Hidroksi Asitler (PHA)

Poli Hidroksi Asitler çok yeni çıkan asitlerdendir. Bu asitler AHA ve BHA işlevlerini yapıp, aynı zamanda daha az yan etkisi olan asitlerdir. Glukonolakton ve laktobiyonik asitler en bilindikleridir. Molekül yapıları, AHA’lardan daha büyüktür. Böylelikle cildi nazikçe eksfoliye edebilen, aynı zamanda da nemlendirebilen bir etkiye sahiptir. Cildi irite etmeden, güneş ışınlara karşı hassaslaştırmadan tüm vaatlerini gerçekleştirir. Çok hassas ciltler de dahil olmak üzere tüm cilt tipleri için uygundur. Kolajen üretiminin de artmasını sağlar.

Asitlerin Cilt bakım Rutininde Kullanımı:

Öncelikle önemli uyarılarımı yaparak yazıya başlıyorum. Asit kullanımında asitlerin yüzdesi çok önemlidir. Cildiniz hiç asitlere alışkın değilse ürünleri kullanmadan önce boynunuzda test edip(aslında sadece asit değil tüm ürünleri tüm yüze uygulamadan önce belli bir bölgede denemek lazım), düşük konsantrasyonlu ürünlerle başlamalısınız. Haftada bir ile başlayıp, cildiniz alıştıkça kullanma sıklığını arttırarak ilerleyebilirsiniz, cildiniz alıştıktan sonra 2 günde bir olacak şekilde kullanabilirsiniz. Aşırı eksfoliasyon kullanımı cilt bariyerinize zarar verebilir. Cildiniz alıştıktan sonra 2 yada 3 günde bir kullanmak ya da cildiniz ihtiyaç duyduğunda kullanmak iyi bir yöntemdir. Asitleri gece cilt bakım rutininize dahil etmeniz her zaman daha iyidir. Hidroksi asitler, cildin üst kısmındaki ölü deriyi soyduğundan cildin altındaki yeni canlı deri açığa çıkarır,  bu yüzden cilt güneşe ve dışardan gelen tüm etkilere karşı korunmasız bir hale gelir, bu durumda güneş ışınlarına maruz kalmanız leke oluşumuna neden olabilir. Ayrıca asit kullandığınızda sonraki hafta boyunca etkisi devam ettiğinden güneş kremini kullanmaya devam etmelisiniz. Cildinizi güneşe karşı koruyabileceğinizden emin değilseniz, asit kullanımından uzak durmalısınız. Ayrıca C vitamini içeren ürünlerle aynı anda uygulanmamalıdır, eğer birlikte kullanacaksanız C vitaminini sabah, asitleri akşam kullanabilirsiniz. Retinollerle de asitler birlikte aynı gün kullanılmaz.(retinoller aşırı güçlü ürünlerdir, cildiniz retinole ve asitlere iyice alıştıktan sonra ardışık günlerde belki kullanılabilirsiniz)

AHA, BHA ve PHA cilt bakım rutininizde bir çok ürünün içinde bulunabilir; temizleyiciler, tonikler, maskelerde… Eğer asitlerin etki göstermesini istiyorsaniz, BHA için en az %2, AHA için %5 civarında olmalıdır. Bu oranlar çok net ve bilimsel değildir, tabii ki ürünün pH seviyesine, formülasyonuna, etken maddesine göre değişiklik göstermektedir. Ben sadece yüksek konsantrasyon denince glikolik asit için %7 olduğunu anlayabilmeniz açısından yazdım. %30 oranındaki AHA içeren bir ürün aşırı etkili ve cildi çok hassaslaştıracaktır ya da %2 üstünde Salisilik içeren bir ürünün akneleriniz üzerinde etkisini kısa sürede görebilirsiniz. Bu oranların altındaki yüzdeler de ürünlerin hafif bir etkisi olacaktır, onları kullanırken o kadar endişe etmeye gerek yoktur. Temizleyicilerde ve toniklerde küçük oranlarda asit bulunanları piyasada çok yaygındır. Şimdi içeriğinde yüksek oranda olan serumlar, ampüller ya da esanslar için nasıl kullanacağınızı anlatacağım. Bu tür yoğun ürünleri; cilt bakımı rutininizi uygularken; temizleme ve tonikleme aşamasından sonra, serum,nemlendiriciden önce olacak şekilde uygulamalısınız.( çift temizleme>>tonik>>asitler>>serum>>nemlendirici). Asitlerden sonra cildi iyi bir şekilde nemlendirmeyi unutmayın. Nemlendirici etkili maskeleri yoğun konsantrasyonlu asit kullandıktan sonra uygulamanız, cildinizin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlayacak, cildiniz bebek gibi olacaktır.

AHA ve BHA içeren ürünleri birlikte kullanırken önce BHA sonra AHA şeklinde uygulayabilirsiniz. Ürünlerin pH seviyeleri aynı ise aynı anda, aradaki fark arttıkça arada bekleme zamanı bırakarak ve düşük pH seviyeli ürünler önce olacak şekilde sıralanmalıdır. Bekleme süresi yarım saat ile 1 saattir.

AHA içeren ürünler:

Cosrx AHA 7 Whitehead Power Liquid (%7 Glikolik asit)

The Ordinary Glycolic Acid 7% Toning Solution

Pixi Glow Tonic with Aloe Vera & Ginseng (%5 Glikolik asit)

The Ordinary Lactic Acid 5% + HA

By Wishtrend – Mandelic Acid 5% Skin Prep Water 

BHA içeren ürünler:

The Ordinary Salicylic Acid 2% Solution

Cosrx Bha Blackhead Power Liquid (%4 Betaine Salicylate)

PHA içeren ürünler:

Cosrx PHA Moisture Renewal Power Cream

*Betaine Salicylate salicylate’in betain ile birleşiminden oluşmuştur.Salisilik asite göre biraz daha nazik yapılıdır.

Kaynakça

https://www.mishibox.com/blogs/kbeautyblog/aha-bha https://www.healthline.com/health/aha-vs-bha#shared-benefits https://www.skincareguide.com/article/anti-aging-treatments/how-hydroxy-acids-treat-fine-lines-and-wrinkles http://blog.reneerouleau.com/which-exfoliant-should-you-use-and-how-often/ http://www.skinstore.com/blog/skincare/aha-vs-bha-what-s-the-difference/ http://www.glycolicacid.com/alpha-hydroxy-acid.html https://theklog.co/pha-skin-care-trend-korea/

Advertisements

Author: My Natural Selection

Cilt bakımı üzerine birçok şeyi bloğumda bulabilirsiniz. Kozmetik ürün satın alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor, hangi içerik ne işe yarıyor, nasıl kullanılmalı, cilt bakım rutini nasıl oluşturulmalı hangi adımlar mutlaka olmalıdır, cilt tipinize göre rutininize neler ekleyebilirsiniz. Bunlarla ilgili yazılar paylaşıyorum. Bloğuma geldiğiniz için çok teşekkür ederim.

3 thoughts

  1. Merhaba Aybüke, rahatlikla cildine uygun tasiyici yaglardan kullanabilirsin. Yaglar, retinol gibi iritasyona yol açacak bir özellik gostermezler tam tersi tedavi edici ve yenileyicidirler, asitlerin yol actigi hassasiyeti kisa surede onarirlar. Ama esansiyel yaglar mesela hassas ciltlere uygun degillerdir. 🙂 umarim yardimci olmusumdur.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.