Kore Cilt Bakım Rutini

Bu yazıda son zamanların popüler konularından olan korelilerin cilt bakım rutininden ve kendi uygulama şeklimden söz edeceğim. Öncelikle ilk kez kore cilt bakımı rutinini duyduğumda bunu nasıl her gün uyguluyorlar ben yüzümü yıkamaya üşeniyorum tepkilerini ben de verdim. Fakat benim cildim için güzel bir cilt bakım rutini oluşturmam bir ihtiyaçtı. Cildim kışın inanılmaz kuruyup, pul pul dökülen aynı zamanda sivilce de çıkarmayı başarabilen, bol miktarda renk eşitsizliği barındıran bir cilt. Özetle birçok insan gibi ihtiyaçtan başladım, daha sonra cildim toparlayınca güzel cildimi koruma amaçlı ve daha da geliştirme amaçlı devam ettim.

Neyse kore cilt bakımı rutinini adım adım anlatmaya başlıyorum…

Genel olarak adımlar şu şekilde sıralanmaktadır.

1. Yağ bazlı Temizleme
2. Su bazlı Temizleme
3. Eksfoliasyon(Peeling)
4. Tonikleme
5. Esans
6. Serum-Ampül
7. Maske
8. Göz Kremi
9.Nemlendirici
10. Güneş Kremi

1. Yağ bazlı Temizleme:

Kore cilt bakımında en bayıldığım aşamalardan biri diyebilirim. Bu tekniği bilmeden önce makyajımı nasıl temizlerdim? Çift fazlı makyaj temizleme sularını pamuğa döküp gözlerimi ovuşturarak silerdim. Bu yöntem kirpikler ve cilt için inanılmaz kötü bir yöntem, ayrıca bazı yağ bazlı temizleme suları benim gözaltlarımda yağ bezeleri oluşumuna neden olmuştu. Makyaj temizlerken dökülen kirpiklerden ve yağ bezelerinden kurtardığı için bu yöntemi çok beğeniyorum hem de bana çok daha pratik bir yöntem gibi geliyor, ama bu kısmı ben alıştığım için de olabilir belki bazılarımıza zahmetli bir yöntem gibi gelebilir. Ayrıca her aşama için en önemli nokta: bu aşamaların etkili olması cilt tipinize uygun ürün kullanmanızla doğru orantılıdır.

Bu aşamada ben heimish all clean balm kullanıyorum, böyle bezelye büyüklüğünde alıp elimde biraz eritip, yüzüme masaj yaparmış gibi yumuşak hareketlerle makyajımın çözünmesini sağlıyorum. Bu masaj kısmını uzun uzun yapabilirsiniz 1 dakika kadar yüzümüze masaj yaptıktan sonra ılık suyla yüzünüzü yıkıyorsunuz. makyajınız su ile birlikte akıp gidiyor.. Bu rutini uygulamaya başladığımdan beri gözümde maskara ya da eyeliner kalıntısı hiçbir şekilde oluşmuyor. Siyah göz makyajını iyice temizlesen bile kirpik diplerinde ertesi gün duran siyahlıktan eser yok, maskara alırken waterproof olanları da bu yüzden çekinmeden alabiliyorum.

Bu aşamanın cildinizde gözenek tıkanıklığına ve akneye neden olmaması için tahmin edersiniz ki ürün seçimi çok önemlidir. İçinde komedojenik yağ olan ürünlerden uzak durmaya çalışabilirsiniz. Bu temizleme ürünleri balm ve sıvı halde olanları piyasada mevcut, benim şimdilik favorim heimish, banila co markasını da denedim o da iyi onu da alabilirsiniz. Diğer tavsiye edebileceğim ürünleri sıraladım. Ayrıca bu aşama için hindistan cevizi yağı kullananlar da duyuyorum, fakat bu yağın komedojeniklik derecesi** çok yüksek olduğu için gözeneklerinizi tıkaması muhtemeldir.

Heimish all clean balm

Banila clean it zero

Clinique take the day off temizleme balmı

The body shop papatya özlü temizleme yağı (hem sıvı hem de balm hali mevcut)

Innisfree olive real cleansing oil

2. Su bazlı Temizleme:

Su bazlı temizleme aslında çoğumuzun aşina olduğu bir konu, gratislerde watsonslarda satılan krem, jel ya da köpük formunda olan ıslak cilde uygulanan köpürterek gün içinde ciltte kalan yağı, kiri gözeneklerden temizleyen adımdır. Bu konu yağlı ciltler için değil de aslında kuru ciltler için büyük sorunsaldır. Ciltte olan, köpük ya da jel bazlı temizleyicilerle temizlendikten sonraki o gerginlik hissi tüm kuru ciltli olanların baş belasıdır. Temizlemesen de ayrı dert bu sefer gözenekler kirli kalır ve siyah noktaya ya da akneye dönüşür. Bu sorunu yaşayan ya da yaşamayan herkes için önerilen temizleyiciler düşük ph seviyesine sahip olanlardır. Cildimizin ph seviyesi normal koşullarda 5.5 tir, fakat biz bunu ph seviyesi uygun olmayan temizleyiciler ile temizleyerek bozup cilt bariyerine hasar verebiliyoruz. Buna tepki olarak cilt ya kuruyup pul pul oluyor ya da kaybedilen cildin doğal yağını yerine getirmek için sebum üretimini artırıp sivilceye neden oluyor. Ayrıca cilt tipinize uygun temizleyici seçmek de önemlidir. Yağlıya dönük ciltler jel ve köpük bazlı temizleyiciler, kuruya dönük olanlar krem bazlı temizleyiciler kullanmalıdır. Ama bu sınıflandırma çok kabaca bir sınıflandırma son zamanlarda öyle nazik köpük temizleyiciler var ki rahatlatıcı bitkisel yağlar ya da özlerle formüle edilerek tüm cilt tiplerinin kullanacağı hale getirilmiştir.

Temizleyiciler için çok büyük bütçeler ayırmaya gerek yok, uygun fiyatlı birçok markanın temizleyicileri işinizi görür sadece dediğim gibi cildinizi derinlemesine temizleyip aynı zamanda da cildinizi yormaması önemlidir. Alkollü ve parfümlü olan temizleyicilerden kaçınıp aha, bha, çay ağacı yağı gibi yararlı içeriklerle gözenekleriniz derinlemesine temizleyenleri tercih edin. Tüm ciltler için uygun olabileceğini deneyip gördüğüm bazı temizleyicileri sıralıyorum. Cosrx salicylic acid temizleyici biraz kuru ciltleri gerebiliyor ama sivilceye meyilli ciltlerde çok etkilidir. Bu temizleyici ile kullanacağınız nemlendirici özellikli diğer ürünlerle dengelebilir, ama riske girmek istemezseniz cosrx low ph good morning gel temizleyici de sivilceye meyilli ciltleri kurutmadan temizleyecek güzel bir alternatiftir.

Cosrx Low Ph Good Morning Gel Cleanser

Cosrx Salicylic Acid Daily Gentle Cleanser

La roche posay toleriane gel mousse

The Face Shop Rice Water Bright Cleansing Foam

3. Eksfoliasyon(Peeling):

Peeling, cildinizi ölü deriden arındırdığımız, gözeneklerimizi derinlemesine temizlediğimiz hafta 2-3 kere yapılması gereken bir adımdır. Peeling işlemi ile sürekli yeni teknolojiler piyasaya sürülmektedir. Önceden bildiğimiz kese, taneli ürünlerin yanına yeni yeni asitler keşfediliyor. Peeling işlemi kimyasal ve fiziksel olarak ikiye ayrılıyor. Fiziksel olanları, tanecikli olduğundan cildi çizdiği için bazı dermatolojistler zararlı olduğunu söylüyor, bazıları da dermo roller etkisi gibi taneciklerin açtığı mikro çizikleri cilt tedavi ederken cildin yenileme hızını arttırdığını savunuyor. Bana kalırsa tanecikli peelingler tercih edilirken kolay eriyen şekerli olanlar gibi daha yumuşak yapıda olanlar tercih edilmeli. Loreal şeker peelingi ve skinfood black sugar mask çok güzel hafif peelinglerdendir. Fiziksel peeling, cildin en üst kısımdaki ölü deriyi atmaya yardımcı olur.Aktif sivilce probleminiz var ise hiçbir şekilde fiziksel eksfoliasyon yapmayın, daha çok sivilcenizin yayılmasına sebep olabilir. Kimyasal peeling aktif sivilceli ciltlerde daha mantıklı olacaktır, ayrıca fiziksel peeling kimyasal kadar gözeneklerin içlerine inememektedir.

Kimyasal peelingler ise asitlerle cildin alt tabaklarına inerek cildi derinlemesine temizlerler, bunlardan glikolik asit(AHA), salisilik asit(BHA) en bilinenleridir. Bu aralar PHA içeren ürünler de çıkmaya başladı hem AHA hem de BHA işlevi gören ürünlermiş, Cosrx markası pha içeren ürünlerini yeni yeni çıkarmaya başladı.(Kimyasal asitler ile ilgili yazdığım yazı için)

Son olarak Neogen Bio-Peel Gauze Peeling padleri gibi hem kimyasal hem de fiziksel özellikler gösteren peelingler de var, bu peeling dünyada kore cilt bakımı ürünleri arasında en çok beğenilen ürünlerden biri, uyguladığınızda padlerin üstüne çıkan pisliği görünce peelingin gerekliliğini anlıyorsunuz. Peeling alışkanlığı elde etmek için ben peeling ürünlerimi duşa bırakıyorum haftada 2 ya da 3 kere banyodayken peelingimi de yapıyorum. Hem duştayken vücudumda koltuk altı, dirsek gibi bölgelerime de uyguluyorum çok daha işlevli oluyor.

Loreal paris şeker peeling

Neogen Bio-Peel Gauze Peeling

Skinfood black sugar mask

4. Tonikleme:

Tonikleme, gözenekleri temizlenmiş ve açılmış olan cildimizin gözeneklerini küçültüp, ph seviyesini dengeleyip cildi bir sonraki adımlara hazırlayacak bir adımdır. Eğer cilt bakımı rutininize konsantrasyonu yüksek asitli bir ürün ekleyecekseniz cildinizin ph seviyesinin dengelenmesi asitli ürünün iyi çalışması için önemlidir.(Cilt bakım rutininizde ürünlerin ph seviyesi diğer önemli konulardan biri bununla ilgili bir post yayınlayacağım.)

Toniklerin de ihtiyaca göre değişik versiyonları var, nemlendirici etkisi verenden, bha içerikli siyah noktaları azaltana kadar çok fazla çeşitleniyor. Cilt bakım rutininizde kullandığınız ürünler çok iritasyona yol açabilecekse nemlendirici özellikli bir toniği tercih etmekte fayda vardır. Cildiniz hassas ise her zaman söylediğim gibi alkol ve parfüm olmayan ya da içerik listesinde bu ürünlerin en altlarda bulunduğu ürünleri kullanın.

Cosrx aha/bha clarifying treatment toner ( tüm ciltlere uygun hidroksi asitli tonik)

Klairs – Supple Preparation Facial Toner( bu ürünü ilk sürdüğümde hafif bir yanma yapıyor içeriğindeki esansiyel yağlardan kaynaklandığını düşünüyorum, parfümsüz versiyonu yeni çıktı, nemlendirici etkisi güzel bir ürün parfümsüz versiyonu alacağım)

Son & Park Beauty Water (sabah kullanmak için mükemmel çok yönlü bir ürün, clean, tone, exfoliate, 3 adımı aynı anda yapıyor, makyaj öncesi cildi hazırlamak için tasarlanmıştır, akşamda kullanılabilir, ben memnun kaldım)

5. Esans:

Kore cilt bakımının kalbi diye geçen esans adımına geldik. Tonikten biraz daha yoğun, konsantrasyonu yüksek ürünlerdir. Cildi besleyen, nemlendirici, cilt bariyerini kuvvetlendiren, gençleştirici, cilt lekelerine karşı etken maddeler bulunan cildi nemlendiriciye hazırlayan çok hafif jel gibi ürünlerdir. Yağlı ciltler bu adımı uyguladıktan sonra nemlendirici adımını atlayabilirler. Korede en çok satan esans Missha Time Revolution First Treatment Essence Intensive Moist %90 oranında fermente maya özütü içererek cildin hızlı onarımını ve cilt tonunu eşitlemeyi vadediyor. Bu ürün esans ürünlere benzemiyor su gibi akışkan bir ürün daha çok toniği andırıyor. Missha’ yı yeni kullanmaya başladım ama ilk kullandığım esans olan Cosrx galactomyces 95 whitening power essence çok memnum kaldım. Kışın aşırı kurumuş ve hassasiyet yaşayan cildimi birkaç kullanımda toparlayıp, aydınlık nemli bir cilt görünümüne kavuşturdu. Hassas ciltlilere kesinlikle öneriyorum. Yeni oluşmuş sivilce lekelerimin rengini de açtığını gözlemledim. Fermente ürünler cilt bakımında kullanılan doğal ve cildi onaran besleyen harika içeriklerdir. Fakat mantar kaynaklı sivilceleriniz var ise bunların artmasına neden olabilir. Esanslarda kullanılan bir diğer kore cilt bakımının temellerini oluşturan içerik de salyangoz sümüğü özütüdür. Kısaca anlatmak gerekirse salyangoz sürekli yerlerde süründüğü için derisinde çizikler ve yaralar oluşmaktadır. Salyangozun bu yaraları kendi salgısıyla hızlı bir şekilde iyileştirdiğini keşfeden koreliler bunu ciltlerini iyileştirme amaçlı esans gibi ürünlere eklemişlerdir. Cosrx Advanced Snail 96 Mucin Power Essence bu ürünlerden en bilinenidir. Esanslar cildinizi geliştirecek, cildinizin su oranını arttıracak, cilt bariyerini güçlendirecek faydalı ürünler. Cilt bariyeriniz ne kadar iyiyse oluşan yaralarınız ve lekeleriniz o kadar hızlı iyileşir.

Missha Time Revolution First Treatment Essence Intensive Moist

Cosrx galactomyces 95 whitening power essence

Cosrx Advanced Snail 96 Mucin Power Essence

6. Serum-Ampül:

Serum ve ampül tarzı ürünler cilt bakımınızda yüzde yüz olması gereken ürünler değildir, daha çok tedavi edici olarak görülmektedir. Yani bir probleminiz varsa cildinizde bunu hedef alacak bir ürün kullanabilirsiniz. Sivilce lekeleri, büyük gözenek, kırışıklık, kızarıklık vb birçok endişenizi azaltmak için yoğun etken maddeli serum ya da ampül tarzı ürünleri cilt bakım rutininize eklemeniz faydalı olacaktır. Bu tarz ürünlerin etki etmesi diğer adımlara göre uzun süren ve cilt bakımında en pahalı ürünlerdir. Çoğu zaman insanlar etkisini göremeden ürünleri bırakır, ama en azından 2-3 ay düzenli kullanıp cildinizi takip etmeniz şarttır. Hiçbir sorununuz yoksa bile 25 yaş üstündeyseniz anti-aging özellikli bir ürüne başlamanız faydalı olacaktır. 25 yaş çoğu insana çok erken geliyor ama 25 yaştan sonra ince çizgiler oluşmaya başlıyor, ince çizgiler kırışıklığa dönüştükten sonra onları tedavi etmek çok daha zor, zaten anti aging için iş işten geçmeden önlem almak daha önemlidir. Ben de dahil birçok insanın yıllarca severek kullandığı bir ürünü önereceğim.  Estee Lauder Advanced Night Repair-Synchronized Recovery çok etkili bir ürün, cildiniz saçmalamaya başladıysa, güneşten tahriş olduysa bu serumu kullanın düzelsin. Ama doların yükselmesi ile gidip botox yaptırmakla aynı paraya geliyor, bu yüzden missha markasının tıpa tıp benzer bir ürünü var bu aralar onu kullanıyorum ve o da gayet başarılı bir ürün.

Estee Lauder Advanced Night Repair-Synchronized Recovery Complex II

Missha Time Revolution Night Repair Borabit Ampoule

7. Maske:

Maske denilince, kore cilt bakımında en çok kağıt maskeler akla gelmektedir. Maskeler, serum gibi bahsettiğim tedavi edici özellikli ürünlerin cilde daha yoğun olarak nüfuz etmesini sağlayan ürünlerdir. Haftada 2-3 kullanımı öneriliyor. Cilt bakımınızda çoğu aşamayı düzenli uyguluyorsanız bu aşama o kadar da elzem değildir. Cilt bakımınızı yaptığınız halde cildinizde hala bir kuruluk hissediyorsanız, nemlendirici özellikli kağıt maskelerden ya da uyku maskesi olarak adı geçen gece sürüp sabaha kadar ciltte bıraktığımız maskeleri kullanabilirsiniz bunun için Cosrx Ultimate Nourishing Rice Overnight Spa Mask  ve Laneige water sleeping mask tavsiye edebilirim. İkisi de çok hafif yapılı ürünler sabah cildinizdeki farkı hemen görebiliyorsunuz. Ben pek fazla kağıt maske almıyorum çok arada özel bir gün öncesi alıp yaptığım maskeler var. Kağıt maskelere para vermek istemiyorsanız, minisoda satılan dikdörtgen şeklindeki ürünleri az emen pamuklardan alıp üzerine serum veya esans gibi sevdiğiniz bir ürünü döküp yüzünüzde bakıma ihtiyaç duyan yerlerinize o pamuğu yapıştırıp öyle bekleyebilirsiniz. Kağıt maske kullanıyorsanız eğer paketin içinde sıvı kaldıysa onu da küçük seyahat boyu krem kaplarına koyarak sonradan kullanabilirsiniz, boşyere ürün ziyan olmamış olur.

Sadece nem veren maskelerden konuşmak olmaz yağlı ciltler için üretilen kil maskelerini unutmamak lazım. Kil maskeleriyle ilgili verebileceğim tavsiyelerden biri bölgesel uygulayabilirsiniz genelde T bölgesinde yağlanma olur, yanaklar biraz daha hassas kurumaya meyilli bölgelerdir. Kil maskelerinizi çeneniz de dahil olmak üzere sadece T bölgenize uygulayın. Yüzünüzün diğer bölgelerini boş yere irite etmeye gerek yok. Kil cildinizdeki tüm yağı vakum gibi çektiği için yüzümüzde çok bekletilmesi doğru değildir, kilin üst kısmı kuruduktan sonra yıkayabilirsiniz.

Cosrx Ultimate Nourishing Rice Overnight Spa Mask

Laneige water sleeping mask

Alıntıdır

8. Göz Kremi:

Gözler kalbin aynısıdır derler ya, sadece kalbin değil aynı zamanda yaşam tarzınızın da aynasıdır. Bir önceki gün biraz kötü alışkanlıklarımızın seviyesi artmışsa direkt gözaltlarımızda etkisini ertesi gün görebiliyoruz. Birçok gözaltı kremine para döktüm, şuana kadar öyle aşırı memnum kaldığım bir göz kremi olmadı,(Bu konuyu iyice araştırıp umarım size güzel bir yazı hazırlarım). Şöyle bir şey var, cilt bakımında kullandığımız çoğu ürün göz altına da kullanılabiliyor aslında fakat güçlü asitleri ve ağır nemlendiricileri cildinizin altına getirmemeye çalışın. Ayrıca sıralama olarak dikkat edilmesi gereken nokta gözaltına kremimizi sürdükten sonra gözaltı için ağır olan yüz ürünlerine geçmektir; böylelikle gözaltındaki krem diğer ürünlere karşı biraz bariyer görevi görüyor. Ayrıca bir krem, göz kremi de olsa milia* oluşumuna neden olmuşsa hemen kullanmayı bırakın. O ürün belli ki sizin gözaltınıza uygun değildir.

Laneige eye sleeping mask

9.Nemlendirici ve 10. Güneş Kremi

Son iki aşamayı aynı anda kısaca anlatayım, ikisi de önemli aşama aslında ama ikisini de tek bir krem ile halledebilirsiniz. Öncelikle yağlı, kuru, karma hangisi olursa olsun tüm ciltlerin nemlendiriciye ihtiyacı var, ve güneş kremini; yaz ve kış her gün kullanmamız gerekiyor. Güneş kreminizi sabah cilt bakımınızın son aşamasında makyajdan önce uygulamalısınız. Eğer asitli ürünler, c vitamini, retinol tarzı cildi hassaslaştıracak ürünler cilt bakımını rutininizde varsa bunları gece kullandım ertesi sabah güneş kremi kullanmasam da olur diye düşünmeyin, ürünü kullandıktan itibaren 1 hafta boyunca bu yazdığım ürünlerin etkisi devam ettiğinden mutlaka hafta boyu güneş kremi kullanmaya devam edilmelidir. Yoksa cildinizde güneş lekeleri oluşumuna neden olabilir. Güneş cildi yaşlandıran en büyük etkendir, bu yüzden anti-aging olarak da sayılabilir. Nemlendirici seçimi ile ilgili yazıma burdan ulaşabilirsiniz

*Milia genellikle 3 mm den küçük yüzeysel keratin kistleridir.

**Komedojeniklik derecesi, içeriklerin gözenek tıkamaya meyilli olup, olmayacağına göre sınıflandırıldığı bir sistemdir. Komedojeniklik derecesi 5 olan yağların gözenekleri tıkama ihtimali çok yüksektir, 0 ise gözenek tıkamayan yağlardır.

10 aşamalı kore cilt bakım rutinini benim gibi siz de seviyor musunuz? Hangi aşamayı uyguladıktan sonra cildinizde önemli bir değişim hissettiniz?

Advertisements

Author: My Natural Selection

Cilt bakımı üzerine birçok şeyi bloğumda bulabilirsiniz. Kozmetik ürün satın alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor, hangi içerik ne işe yarıyor, nasıl kullanılmalı, cilt bakım rutini nasıl oluşturulmalı hangi adımlar mutlaka olmalıdır, cilt tipinize göre rutininize neler ekleyebilirsiniz. Bunlarla ilgili yazılar paylaşıyorum. Bloğuma geldiğiniz için çok teşekkür ederim.

4 thoughts

 1. Çok detaylı ve açıklayıcı olmuş. Özellikle kağıt maskelerden artan ürünlerin bir kaba aktarılması fikrine bayıldım. Süslüde görüpngeldim iyi ki gelmişim 🙂

  Liked by 1 person

 2. Yazınız o kadar içime sindi ki bahsettiğiniz bazı ürünleri almayı düşünüyorum . Cilt bakımı konusunda pek bilinçli değildim gratis watsons gibi yerlerden aldığım peelingler yüz temizleme jelleri vs ile cildimi temizleyip nemlendiriyordum ama asla istediğim etkileri alamadım daha büyük gözenekler ve kızarık duran eşitsiz bir cilt kaldı elimde sonra her şeyi atıp misshadan bb kreminden çok memnun olduğum için temel ürünlerden aldım genel olarak memnun kaldım ama yukarıda yazdığınız ph, bha vs birçok kavramdan bir haberdim hala çok eksiklerim ve yanlışlarım varmış ben aa siyah noktam var hadi siyah nokta karşıtı bir şey kullanayım diyen biriyimdir sayenizde aydınlandım kusura bakmayın çenem düştü ama bu adımlar çok kafama yattı en kısa zamanda önerdiğiniz özellikle Cosrx galactomyces 95 whitening power essence ve gözümü micellar suyla sildiğim ve çekiştirdiğim için heimish in yağlı temizleyicisinden başlayacağım bütçem yettiğince ve cilt tipime göre diğer ürünlere de göz atmayı düşünüyorum yazınız için çok teşekkürler

  Like

  1. Naz yorumun beni inanılmaz mutlu etti benim de öğrenmem gereken çok şey var. Bütçeni zorlamayacak şekilde yavaş yavaş cilt bakım rutini oluşturursan uzun vadede çok güzel sonuçlar alırsın bence 😉 tekrar okuduğun için ve zaman ayırdığın çok teşekkür ederim. Umarım cildinde verdiğim tavsiyeler işe yarar.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.