Basit Sabah Cilt Bakım Rutinim

Sabah cilt bakım rutinim benim de çok komplike değil, hatta çok basit; ama içinde olması gereken tüm adımları içeriyor, tabii ki geliştirilebilir. Ben zamanı az olan sabahları hızlıca evden çıkması gerekenler için pratik sabah cilt bakım rutinimi yazıyorum.

Öncelikle cildimi suyla yıkıyorum aslında bu adımı atlayıp hafif cildi yormayan bir misel su ile de cildimizde biriken sebumu kiri pamuk yardımıyla silebiliriz. Cildiniz aşırı kuru ise suyla yıkama adımını atlamanızı doğrudan ikinci adıma geçmenizi şiddetle tavsiye ederim, cildiniz aşırı yağlı ise de yüz temizleme jeli ile de yıkayabilirsiniz. Neyse ben cildimi yıkadıktan sonra cildimde oluşacak gerginliği engellemek için hemen tonikleme aşamasına geçiyorum. Cildimizin olması gereken bir ph seviyesi var bu seviye 5.5 seviyeleridir. Su, bu ph seviyesini değiştirdiği için ph düzenleyici bir tonik ile bunu eski haline getirmemiz, ayrıca gözeneklerimizi temizlememiz de gerekiyor. Bu nedenle ben Klairs Supple Preparation Facial Toner kullanıyorum. Bu toniğin vaatleri cildin ph seviyesini dengelemesi, cildi nemlendirmesi, aynı zamanda içinde bulunan centella asiatica ekstresi ile ciltteki akne lekelerinin renginin açılmasına yardımcı olmasıdır. ilk iki konu hakkında görevini yerine getirdiğini söyleyebilirim, lekeler üzerindeki etkisi için hafif bir etkisi olmuşsa da ben pek farkedemedim, kesinlikle cilt lekeleri için daha yoğun formüller kullanılması gerekmektedir.(aha,retinol gibi)

basit-sabah-ciltbakimi-rutini

Tonikleme yönteminden sonra gün içinde cildim kurumaya meyilli olduğu için korelilerin cilt bakımı literatürüne kattığı esans diye geçen ürünlerden kullanıyorum. Bunların bana göre kısaca açıklaması tonikten biraz daha yoğun formda biraz daha içinde yararlı ekstreler içeren ve nemlendiriciye göre de bir tık daha hafif, cildi nemlendiriciye hazırlayan ürünlerdir. Benim şimdilik favori ürünüm Cosrx galactomyces 95 whitening power essence içinde %95 oranında fermente ürünler ve %2 oranında niacinamide bulunan mucizevi bir ürün. Bu ürün gözaltına da sürülebildiği için sabahları gözaltına ayrı bir ürün kullanmıyorum.

Esansın cildimde emilmesi 1 dakika kadar sürüyor, cildim emdikten sonra en önemli aşama güneş kremi aşamasına geçiyoruz. Cilt bakım rutinimi biraz daha hafif tutmamın bir nedeni de güneş kreminin cilde daha iyi tutunmasını sağlamak aynı zamanda güneş kremlerini yapısı biraz da nemlendirici kıvamında yoğun olduğundan cildimi makyajdan önce çok ürün kullanıp, makyajı kusturmamak ya da cildimi aşırı yağlandırmamak. Şuanda makyaj altına iyi duran cildimi yağlandırmayan beyaz tabaka bırakmayan bir güneş kremi arayışındayım. Cosrx Aloe Soothing Sun Cream Spf50 Pa+++ şimdilik kullandığım güzel bir güneş koruyucu, hem UVA hem UVB ışınlarına koruyuculuğu yüksek, beyaz tabaka bırakmıyor,çok yoğun değil kolay sürülüyor; fakat gün içinde cildimde hafif de olsa bir yağlanma oluyor. Bu nedenle cosrx bittikten sonra mat ya da jel yapıda ürünlerden denemek istiyorum.

Benim sabah işe gitmeden önce 5 dakikada hızlıca yaptığım cilt bakım rutinim böyle. Cilt bakımı çok değişken bir şey daha da geliştirilebilir ya da basitleştirilebilir. Ben deneye yanıla en son bu şekilde belirledim. Mesela sabahları yıkama jeli kullanmayı denedim, cildimi aşırı kuruttu bu yüzden bundan vazgeçtim. C vitamini denedim benim ki Klairs Freshly Juiced Vitamin C serumdu, ciltte yapışkan bir his bıraktığı için üstüne başka bir ürün mesela güneş kremi anında süremiyordum beklemem gerekiyordu. Bu da sabah hazırlanırken pratik olmuyordu.Halbuki sabahları c vitaminli bir ürün kullanmak hem cildi gün içindeki dış etkenlerden koruyor hem de güneş kreminin etkisini arttırıyor. The ordinary markasının c vitamini ürünlerinden sipariş verdim, gelince onu da cilt bakım rutinime eklemeyi düşünüyorum. .

Sabah cilt bakım rutinimin en son hali böyledir…

Sizinki nasıl bana neler önerirsiniz? :))

#MorningSkincareRoutineJune2018

Advertisements

Comments

2 comments on “Basit Sabah Cilt Bakım Rutinim”
  1. Janset says:

    Merhaba, öncelikle siteni yeni keşfettim ve kendim için çok faydalı buldum. Kore bakım rutinlerine yeni yeni geçmeye çalışıyorum ve birçok ürün içerisinde eleme yapmak için çok araştırmak gerekiyor tabii ki : sayfanda bu konuda çok yardımcı oldu. Klairs’in ürünlerini denemek istiyorum özellikle. Eğer paylaştığın ürünleri düzenli kullanırsam sonuçları muhakkak paylaşacağım. Emeğin ve paylaşımların için teşekkürler 🙂

    Liked by 1 person

    1. Çok teşekkür ederim😍

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.